Alba: Patinoar de 90.000 de euro la Zlatna. Urmează fântâni arteziene, teren de badminton şi skateboard

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:
Patinoarul din Zlatna îşi aşteaptă vizitatorii.
Patinoarul din Zlatna îşi aşteaptă vizitatorii.

Dotat la standarde moderne, pationoarul va funcţiona atât în perioada sezonului rece, cât şi pe timpul verii. Municipalitatea mai are în plan amenajarea unui parc în oraş, cu fântâni arteziene, loc de joacă pentru copii, un teren de tenis de câmp, tenis de masă, badminton şi skateboard.

Municipalitatea din Zlatna este aproape de finalizarea unor proiecte pentru readucerea la viaţă a fostului oraş minier. Una dintre investiţii, în valoare de 1,5 milioane de euro, se referă la regularizarea albiei râului Ampoi şi include amenajarea unui pationoar artificial.

Patinoar ultramodern

Patinoarul este amplasat în imediata apropiere a stadionului de fotbal „Minaur“. Se întinde pe o suprafaţă de 360 metri pătraţi şi dispune de instalaţie de iluminare nocturnă. Este amenajat pe suprafaţă artificială şi va funcţiona inclusiv în timpul verii. Până după Anul nou, intrarea este liberă, din data de 10 ianuarie urmând să se stabilească taxa de intrare.

Pentru vizitatori şi turişti, primăria are la dispoziţie o sută de perechi de patine puse la dispoziţie gratuit. Iubitorii sporturilor pe gheaţă au posibilităţi multiple de petrecere a timpului liber. Pe lângă patinaj, pot opta pentru organizarea unor meciuri de hochei. Din dotare nu lipsesc crosele, porţile şi pucurile.

Zlatna

„Investiţia se ridică la suma de 90.000 de euro şi este realizată exclusiv prin programele multianuale de mediu, iar lucrările de execuţie sunt făcute de firma Tectonica Ice din Oradea. Proiectul este inclus în programul de reabilitare şi ecologizare a fostei albii a râului Ampoi“, a precizat primarul Silviu Ponoran.

Tot parte a acestui proiect, în prima parte a anului viitor se vor amenaja parcul central şi alte trei spaţii de joacă pentru copii. „Pe o întindere de un kilometru din zona centrală a oraşului, pe albia râului este un maidan. Aici au fost deja amenajate aleile pietonale, urmând ca în primăvară să amenajăm parcul central, să montăm mobilier urbat. Tot aici vor fi create trei spaţii de joacă pentru copii“, a mai spus primarul oraşului Zlatna. În zona respectivă va exista şi un teren de tenis de câmp, unul tenis de masă, badminton şi skateboard.

„Chiar dacă Zlatna este numit oraş mort, asta nu înseamnă că locuitorii nu trebuie să trăiască. După ani în care totul a fost cenuşiu în jurul nostru, mă bucur enorm că avem şi noi unde să ieşim la plimbare, unde să ne petrecem timpul“, a spus Aurica Suciu, de 36 de ani, şomeră.

Proiecte de zeci de milioane de euro

În Zlatna se derulează în prezent investiţii în valoare de 53 de milioane de euro, prin intermediul a şapte proiecte. Este vorba despre amenajarea râului Ampoi şi a afluenţilor săi, reabilitarea sistemului de salubrizare a oraşului Zlatna şi construirea staţiei de transfer deşeuri menajere, ecologizarea şi înlăturarea efectelor poluării în zona industrială dezafectată, reabilitarea şi extinderea canalizării oraşului, reabilitarea ecosistemului în zonele grav afectate de poluare şi extinderea reţelei de apă potabilă pe teritoriul administrativ al oraşului.

Zlatna

„Reţeaua de canalizare va fi extinsă pe un total de 67 de kilometri de conducte, iar din cei 29 de kilometri pentru alimentarea cu apă potabilă am făcut deja 15 kilometri. Cum ne va permite vremea, vom relua lucrările“, a mai spus Ponoran.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite