VIDEO Revenirea lui „Nea Mărin miliardar“ la malul mării

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Actorii Draga Olteanu-Matei şi Jean Constantin au rememorat vara de la finele anilor ‘70 petrecută în hotelul unde a fost turnată comedia. La Mamaia, weekendul a fost dedicat filmelor regizate de Sergiu Nicolaescu, printre care se numără şi celebra producţie cu Amza Pellea în rolul principal.

Iubitorii filmelor româneşti au avut ocazia la sfârşitul săptămânii trecute să revadă peliculele în care a jucat regretatul Amza Pellea, dar şi să-i întâlnească pe actorii din generaţia sa.

În sala modernă de cinema a hotelului Vega (5 stele) din Mamaia au rulat, timp de două zile, cinci filme în regia lui Sergiu Nicolaescu. Din păcate, tocmai regizorul a lipsit de la eveniment. Fusese internat de urgenţă, rănit la cap în urma unei căzături.

A venit Veta!

După mai bine de trei decenii, Veta lui Nea Mărin a revenit cu emoţie în locurile de filmare. De data aceasta, actriţa Draga Olteanu-Matei a intrat în hotel pe o uşă rotativă. Avea loc suficient şi pentru a-şi trage după ea şi faimoasa sacoşă cu praz!

Urmată la câţiva paşi de actorul Jean Constantin, Veta a revenit la Mamaia pentru a-l rememora pe cel drag tuturor, Nea Mărin - Amza Pellea. Colegă de facultate cu Amza Pellea, Draga Olteanu-Matei a mărturisit că „nea Mărin" luase naştere demult pe băncile şcolii de teatru, înainte de a deveni faimos pe micul şi marele ecran.

„Subiectul din filmul cu Nea Mărin îl ştiam cu mult înainte, deoarece încă din facultate Amza ne povestea cu lux de amănunte ce se întâmplă în satul lui. Fără să ne dăm seama, momentele lui aveau să constituie în 1979 scenariul celui mai îndrăgit film românesc".

Amza Pellea a lăsat o puternică impresie nu doar publicului, ci şi colegilor de platou. „Amza era întotdeana vesel, atrăgător şi ştia să facă o atmosferă plăcută pe platourile de filmare", a declarat Draga Olteanu-Matei.

Într-o vervă caracteristică, Jean Constantin a povestit care era plăcerea lui Amza Pellea atunci când venea la mare. „De fiecare dată când ajungea la Constanţa cerea şpriţ de Murfatlar", şi-a amintit râzând Jean Constantin.

„Când juca, juca!"

Actorul a rememorat şi o secvenţă de pe platoul de filmare de la „Haiducii", când a primit de la Amza Pellea o lovitură usturătoare de bici pe spate: „Deşi s-a spus iniţial că trebuie doar să mimăm scena, am primit un bici adevărat pe cocoaşă, deoarece Amza nu ştia să se prefacă niciodată. Când juca, juca!".

Umorul era nelipsit nu doar pe platourile de filmare, ci şi în viaţa reală a actorilor. Când mergea în vizită la Băileşti, la Amza acasă, lui Jean Constantin i se făcea o primire specială:

„Mă aştepta întotdeauna la gară şi în momentul în care coboram din tren, spunea în gura mare, de auzea tot satul, că a venit cioara în colivie. Iar seara îi dădea drumul cioarei să cânte la căminul cultural!"

Camera „Amza Pellea", de închiriat



Apartamentul numărul 709 al hotelului Vega, unde s-a turnat la finele anilor '70 celebra comedie românească, poartă numele actorului. O plăcuţă aurită aşezată lângă intrare arată locul în care Nea Mărin şi-a spus povestea în urmă cu trei decenii. Locul de filmare a suferit o transformare radicală, însă fiecare colţ aminteşte şi vorbeşte despre filmul lui Nea Mărin.

O serie de tablouri cu actorul, precum şi o impresionantă colecţie de DVD-uri cu filme în care a jucat Amza Pellea sunt la dispoziţia celor care închiriază camera. O noapte în apartamentul Amza Pellea costă 750 de lei.

image

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite