Video: Cel puţin 13 morţi într-o explozie în apropierea Moscheii Roşii
Un bărbat a detonat azi o bombă în mijlocul unui grup de poliţişti şi a ucis cel puţin 13 persoane, dintre care majoritatea poliţişti, într-o piaţă de la Islamabad, nu departe de
Un bărbat a detonat azi o bombă în mijlocul unui grup de poliţişti şi a ucis cel puţin 13 persoane, dintre care majoritatea poliţişti, într-o piaţă de la Islamabad, nu departe de Moscheea Roşie, reocupată în cursul dimineţii de militanţii fundamentalişti, a anunţat poliţia locală.
Atentatul a fost comis în timp ce poliţiştii se odihneau după ce încercaseră să evacueze Moscheea, ocupată de sute de militanţi fundamentalişti. Aceştia au profitat de redeschiderea ei pentru a reocupa, la două săptămâni după asaltul sângeros al armatei pakistaneze împotriva islamiştilor care se retrăseseră în interior.
"Un bărbat a acţionat explozibili ataşaţi cu bandă adezivă de propriul corp în mijlocul membrilor poliţiei din Pendjab care făceau parte din forţele desfăşurate la ciocnirile de la Moscheea Roşie", a declarat un oficial din serviciile de securitate sub acoperirea anonimatului.
"Cel puţin 13 persoane au fost ucise, majoritatea poliţişti, şi 50 au fost rănite", a adăugat el.
Explozia, auzită de foarte departe în oraş şi în împrejurimi, a distrus şi mai multe magazine din piaţă.
Forţele de securitate, vizate în mod evident de acest atentat, replicaseră cu grenade lacrimogene pietrelor aruncate de militanţii refugiaţi în interiorul Moscheii.





















































