Vanatorul Nastase si vulturul Ciuvica

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Asa cum cititorii au putut constata, ziarul Adevarul nu a publicat asa-zisul "raport" Armagedon II. Si am si explicat in ziar de ce: textul era o insailare de articole de presa, multe din Adevarul,

Asa cum cititorii au putut constata, ziarul Adevarul nu a publicat asa-zisul "raport" Armagedon II. Si am si explicat in ziar de ce: textul era o insailare de articole de presa, multe din Adevarul, plus o serie de afirmatii neargumentate in vreun fel, totul conceput ca un atac la persoana Adrian Nastase sub semnul anonimatului. Prin urmare, prima reactie publica a premierului ni s-a parut cea corecta: "Nu intentionez sa intru in dialog cu cineva care se ascunde sub anonimat si, ca atare, nu poate fi tras la raspundere. [...] Consider ca este important sa evitam aceste capcane care ni se intind si sa ne vedem de drum". Asta se intampla miercuri. 48 de ore mai tarziu, vineri, se declanseaza o operatiune care ar parea rutina zilnica intr-o dictatura bananiera sud-americana sau africana, dar care in Romania candidata la NATO si UE tine inca de domeniul cosmarului si al funambulescului. Un anume Ciuvica, baiat de pravalie al lui Emil Constantinescu, este ridicat de militie de pe strada si anchetat in legatura cu scrierea si difuzarea "raportului" Armagedon II. In prealabil, politaii dadusera navala peste mama lui Ciuvica. E dibuit si un raspandac al textului pe Internet, e umflat si asta. Un comunicat important pentru tara al Parchetului General apreciaza ca aceasta raspandire de "date false" reprezinta o amenintare la adresa sigurantei nationale si a relatiilor internationale ale Romaniei. Inca putin si se declara stare de asediu... Ciuvica e o cioara mica, cu coada de randunica. Regimul Nastase (caci e tot mai limpede ca asta ne e dieta de la o vreme incoace) a declansat, prin intermediul doctorilor de la Interne, o operatie de chirurgie genetica vizand transformarea acestei ciorele intr-un vultur. Astfel, marele vanator Nastase poate sa puna la ochi un urias puscoci cu luneta. In cine va trage, ramane de vazut. Prima explicatie pentru aceasta geniala operatiune este, fireste, prostia in stadiu terminal. Ce-a facut numitul Ciuvica, admitand ca el este autorul textului? A facut ceea ce fac sute de milioane de oameni de pe intreaga planeta: a scris si expediat un text pe Internet. Netul e taramul libertatii neingradite de expresie. Fiecare zice pe Net ce-i trece prin cap, de la injuraturi, obsesii sexuale, preferinte culinare, pana la teorii stiintifice in premiera. Cine vrea sa le ia de bune, le ia, cine nu, nu. Sefi de state sunt balacariti inspaimantator pe retea si nu vine nici o politie sa-i aresteze pe faptuitori. Gestul lui Ciuvica e mai putin decat a scrie cu spray-ul pe un gard sau un zid "Nastase e hot!" si a o lua la fuga - pe Net nu se murdareste domeniul public. Daca tot vorbeste Parchetul General de afectarea relatiilor internationale ale Romaniei, ii pot asigura pe domnii procurori ca imaginea creata in Occident de actiunea Parchetului si Internelor este aceea a militiei napustindu-se pe cineva asezat in fata computerului personal si dand cu bulanul si in ins, si in computer. In "Armagedon II" este transcris faptul ca scolarizarea copiilor familiei Nastase la Scoala Americana Internationala din Bucuresti costa 20.000 dolari pe an. Asta nu e un fals si nu-i apartine lui Ciuvica: informatia respectiva a aparut in premiera si exclusivitate in ziarul Adevarul, dl. Nastase ramanand fara replica. Are de gand dl. Nastase sa puna bulanul si pe Adevarul? Vorbeam de prostie intrucat dl. Nastase isi da cu respectivul bulan in genunchi cu o frenezie de necrezut. Potrivit propriei declaratii publice, premierul "nu intra in dialog cu anonimii care nici macar nu pot fi dati in judecata pentru calomnie". Nu intra in dialog, da-i urmareste si-i aresteaza! Curat anonim, da' umflati-l! Si cand - vinerea! "Nu mai cred in arestarile facute vineri", declara premierul si presedintele PSD Adrian Nastase pe 23 aprilie 2001, in scandalul arestarii fiului prefectului de Bihor... Primii care incearca sa profite de aceasta ocazie nesperata sunt ciuvicii, catavencii si ciumetii lui Constantinescu, in cap cu insusi Ciocul Mic. Produsul cel mai de seama al Aliantei Ciuvice nu va pierde cu siguranta prilejul sa iasa din anonimatul unde trebuia lasat sa putrezeasca si s-o faca pe aparatorul libertatii si democratiei. Care chiar sunt atacate. Ca gazetar batran, nu pot sa nu observ o diferenta. In 11 ani de cand meseria m-a intersectat cu dl. Ion Iliescu, am contabilizat nenumarate atacuri, injurii, calomnii, adevaruri si neadevaruri teribile despre viata, familia si faptele lui. Eu insumi am scris crunt despre presedinte nu o data. Suma articolelor aparute in presa, sub semnatura in clar, la adresa d-lui Iliescu, depaseste astronomic in gravitate molcomul si anonimul Armagedon II. Si totusi, din inaltimea functiei prezidentiale, Ion Iliescu se enerva, se rastea la gazetari, ii mai lua si de guler, pe unul l-a si facut animal, dar niciodata n-a pus militia pe cei care au zis ce nu-i convenea. Dupa abia un an de mandat ca premier, dl. Nastase aresteaza anonimi care-l deranjeaza. Presupunand ca nu e vorba de prostie, ci de o actiune paranoica, dar atent premeditata, rezulta ca in bataia lungii carabine a d-lui Nastase nu se afla lifuroii opozitiei, necredibili si daca incearca sa convinga o gloata de flamanzi sa mearga la masa. Cazul "Ciuvica la computer" devine un precedent amenintator, expediat de camarila Nastase pe adresa celor care inca scriu cu pixul si semneaza, si care il incomodeaza cu adevarat pe noul mare carmaci...

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite