URSS a cerut sa intre in NATO in 1954

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Extinderea NATO spre estul Europei ar fi fost, teoretic, posibila inca de acum 50 de ani, s-a afirmat, ieri, la conferinta internationala "Romania si Pactul de la Varsovia - 1955-1989". Conferinta se

Extinderea NATO spre estul Europei ar fi fost, teoretic, posibila inca de acum 50 de ani, s-a afirmat, ieri, la conferinta internationala "Romania si Pactul de la Varsovia - 1955-1989". Conferinta se desfasoara, timp de trei zile, la Bucuresti, si este organizata de Institutul pentru Studii Politice de Aparare din subordinea Ministerului Apararii Nationale. In cadrul discutiilor de ieri, locotenent-colonelul dr. Vasile Popa, cercetator in cadrul Serviciului Arhive si Documentare al Armatei Romane, a afirmat ca, potrivit ultimelor studii istorice, URSS ar fi solicitat sa intre in NATO inca din anul 1954. Cererea sovietica a fost insa respinsa printr-o "nota comuna" a guvernelor SUA, Marii Britanii si Frantei. Ca raspuns, un an mai tarziu, Uniunea Sovietica a infiintat Tratatul de la Varsovia.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite