Ungaria se opune proiectului Roşia Montană

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Ministerul Mediului din Ungaria a solicitat României să nu emită acordul de mediu pentru proiectul minei de aur şi argint de la Roşia Montană, date fiind deficienţele majore şi concluziile de

Ministerul Mediului din Ungaria a solicitat României să nu emită acordul de mediu pentru proiectul minei de aur şi argint de la Roşia Montană, date fiind deficienţele majore şi concluziile de bază false prezente în raport la studiul de impact asupra mediului. "Datele incluse în acest document nu reflectă o imagine obiectivă a investiţiei. Chiar şi evaluarea stării de mediu iniţială prezintă deficiente serioase", se arată în comunicatul de presă. Experţii afirmă că deficienţele cele mai mari se înregistrează la capitolul riscuri. Nici planul de reabilitare post-închidere nu este considerat a fi unul potrivit.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite