Dan Dungaciu, la „Interviurile Adevărul”, de la ora 13.30

Ungaria nu va ameninta Romania cu blocarea aderarii in cazul deschiderii exploatarii de la Rosia Montana

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

- asigura premierul Gyurcsany

Intr-un discurs rostit, luni, in fata Parlamentului de la Budapesta, prim-ministrul ungar, Ferenc Gyurcsany, a respins ideea opunerii dreptului de veto aderarii Romaniei la Uniunea Europeana, dar a insistat asupra necesitatii respectarii de catre autoritatile de la Bucuresti a obligatiilor asumate privind protectia mediului, transmite MTI. Seful executivului ungar a precizat ca i-a cerut premierului roman in exercitiu, Adrian Nastase, sa-si mentina opozitia fata de proiectul deschiderii unei exploatari miniere aurifere la Rosia Montana, exploatare care ar ridica riscuri serioase pentru ecologia bazinului raului Tisa si a nord-estului Ungariei. La inceputul lunii decembrie, principala forta de opozitie de la Budapesta, FIDESZ, a solicitat autoritatilor ungare sa-si foloseasca dreptul de veto impotriva Romaniei in cazul in care va fi demarata exploatarea de la Rosia Montana.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite