Un nou-nascut a murit, pentru ca dispecera de la Salvare dormea cu capul pe telefon
0Un bebelus de numai cinci saptamani a murit, pentru ca dispecera de la Serviciul de Ambulanta Mehedinti nu a catadicsit sa ridice receptorul telefonului din fata ei. Emil Plostinaru, tatal micutului,
Un bebelus de numai cinci saptamani a murit, pentru ca dispecera de la Serviciul de Ambulanta Mehedinti nu a catadicsit sa ridice receptorul telefonului din fata ei. Emil Plostinaru, tatal micutului, povesteste ca in noaptea de vineri spre sambata a incercat, pret de o ora si jumatate, sa-i prinda pe cei de la Salvare, intrucat starea copilului era foarte grava. Acesta din urma se pare ca suferea de dizenterie, iar cand parintii au observat primele simptome au incercat sa cheme ambulanta la domiciliul lor din comuna Balotesti, situata la circa 15 kilometri de Severin. Dupa ce a vazut ca nu are nici o sansa la Salvare, tatal copilului a sunat la postul de politie din comuna. Politistii au luat legatura prin statie cu cei de la municipiu, pentru a le cere sa mearga la dispeceratul Salvarii si au pus la dispozitia familiei Plostinaru o masina cu care sa transporte copilul. Din pacate, ajutorul Politiei a venit prea tarziu, micutul decedand in drum spre spital. In acest timp, agentul Florin Jitea, de la politia Drobeta-Turnu Severin, a mers la Ambulanta, pentru a-i sesiza pe cei de-acolo. Omul povesteste ca a fost nevoit sa bata cu picioarele in usa Salvarii, pana cand cineva sa binevoiasca a-i deschide. In poarta a aparut dispecera Elena Nicolicescu, nervoasa din cauza taraboiului facut de agent. Acesta din urma spune ca in incaperile de la Serviciul de Ambulanta erau toate luminile stinse, semn ca dispecera abia se trezise din somn. Pe de alta parte, femeia povesteste ca a primit totusi un telefon de la o familie cu un copil bolnav, motiv pentru care a fost trimis deja un echipaj la fata locului. "M-a sunat o doamna, care cred ca era bunica baiatului, care a inceput sa tipe la mine. Zicea ceva, cum ca suna de peste o ora si nu raspunde nimeni. Asa ceva nu se intampla la noi. A plecat doctorul de garda, dar parintii copilului gasisera deja o masina si cred ca s-au intersectat pe drum cu Salvarea", se justifica ieri dispecera indolenta. Micutul a fost adus in cele din urma la Spitalul de Pediatrie din oras, dar medicii de acolo nu au mai avut ce sa-i faca. S-a constatat doar decesul, cauzat de o raceala ajunsa in stare avansata. Directoarea Serviciului de Ambulanta Mehedinti, Aurelia Veropaeff, declara, ieri, ca a fost deja demarata o ancheta in acest caz, urmand ca Directia de Sanatate Publica sa ia masurile ce se impun. In astfel de cazuri, se pare ca responsabilitatea revine nu doar dispecerei indolente, ci si sefului de tura, in speta doctorul Stefan Fecioru. Acesta din urma este fostul director al Ambulantei Mehedinti, eliberat recent din functie ca urmare a unor grave nereguli. Cazul sau se afla inca la Parchetul Mehedinti, iar incidentul de vineri noapte va conta si el la decizia pe care o vor lua procurorii.























































