Un alt fel de forum la Paris
0Vizitele peste hotare ale presedintelui sau premierului roman sunt in general insotite de asa-numitele "forumuri economice", menite sa convinga investitorii ca exista vointa politica de a fi primite
Vizitele peste hotare ale presedintelui sau premierului roman sunt in general insotite de asa-numitele "forumuri economice", menite sa convinga investitorii ca exista vointa politica de a fi primite capitaluri straine in tara noastra. Asemenea manifestari se socotesc necesare fiindca Romania este in continuare tara cu cele mai scazute investitii straine din Europa Centrala si de Est dupa Bulgaria. De obicei, la asemenea adunari participa factorii de decizie romani, cativa investitori din tara respectiva, in general beneficiari de contracte cu statul roman, multi membri ai ambasadei, ai serviciilor de securitate si ziaristii romani din delegatie. Se emite cate un mesaj politic, altminteri corect, dupa care discutiile capata culoarea cenusie a mediului investitional din tara noastra. Nimeni nu pleaca mai destept de la aceste forumuri si nici convins sa riste bani in Romania. Forumul economic prilejuit de vizita presedintelui roman la Paris ar fi putut sa incapa in aceleasi canoane. Presedintele Ion Iliescu si-a facut datoria: intai participand fizic la manifestare, si apoi livrand un discurs politic corect pentru francezi. Ceea ce a urmat in sala Victor Hugo de pe Rue de L'Universite 101 din Paris a fost insa altceva decat ceea ce eram obisnuiti. In primul rand, nu a mai fost nevoie ca sala sa fie umpluta cu figuranti prin grija misiunii diplomatice de la fata locului. La forum s-au aflat realmente mai multi straini decat se intampla in asemenea cazuri. Discutiile nu au mai fost lungi si plictisitoare, poate unde au fost moderate alert - intr-o franceza perfecta - ca un jurnal de stiri, de Andreea Esca. Francezul Patrick Gelin, director general al SocGen - BRD, a vorbit ca un bancher care ii chema insa pe conationalii sai la Bucuresti cu argumentele pietei in Romania: stabilitatea sistemului bancar, cota de piata de 20 la suta sau produsele oferite consumatorilor. Bernard Moscheni a vorbit de succesul Orange in Romania, unde a inregistrat cea mai mare dezvoltare din toate tarile unde actioneaza. De altfel, in materie de IT si comunicatii, in atelierul condus de Dan Nica acesta a vorbit cu atata usurinta cu specialistii francezi in domeniu, incat nici nu a dat impresia unui ministru in guvernul de pe Dambovita... Intr-o asemenea atmosfera, pana si Apa Nova a dat senzatia ca face la Bucuresti o treaba buna, mai ales ca nimeni dintre romanii prezenti nu si-au dat osteneala sa o contrazica. Practic, la Paris, Romania a avut parte de cea mai buna propaganda economica: francezi care i-au lamurit pe francezi prin forta exemplului propriu de posibilitatile de a razbate prin mediul de afaceri inca ostil din Romania. O alta abordare fata de discursul frantuzoaicei Catherine Lalumiere, din octombrie, din Parlamentul de la Bucuresti care se plangea ca investitorii europeni - si deci si francezi - n-ar avea loc in Romania de americani.























































