Toţi bugetarii vor avea prime de Crăciun sau al 13-lea salariu
0Crăciun sau cel de-al 13-lea salariu, în funcţie de prevederile contractului colectiv de muncă. Prin Ordonanţa de Urgenţă pentru rectificarea bugetului de stat pe 2006, guvernul a permis
Crăciun sau cel de-al 13-lea salariu, în funcţie de prevederile contractului colectiv de muncă.
Prin Ordonanţa de Urgenţă pentru rectificarea bugetului de stat pe 2006, guvernul a permis instituţiilor publice să plătească în luna decembrie premiul anual, cu fonduri asigurate integral sau parţial, după caz, din surse bugetare. Diferenţele de plată vor fi suportate din bugetul pe anul viitor, anunţă Mediafax. Premiul anual va fi acordat de toate instituţiile publice, indiferent de sistemul de finanţare şi de subordonare. Eventualele diferenţe de drepturi salariale rezultate în plus sau în minus la calculul premiului anual vor fi regularizate cu drepturile salariale pentru decembrie, achitate în ianuarie 2007. Banii sunt acordaţi angajaţilor din sistemul bugetar în luna decembrie, sub forma unei prime de Crăciun sau a celui de-al 13-lea salariu, în funcţie de clauzele negociate prin contractele colective de muncă. Guvernul a anunţat recent că a decis să revină la sistemul primelor de vacanţă, după ce a constatat că numărul persoanelor care au câştigat în instanţă dreptul de a beneficia de acest drept, suspendat în perioada 2001-2006, este în creştere. Primele de vacanţă au fost suspendate în intervalul menţionat, din cauza constrângerilor bugetare, dar Executivul a decis, pentru 2007, să aloce fonduri bugetare şi cu această destinaţie. (N.D.)























































