Tigari si bauturi alcoolice in valoare de doua miliarde lei - capturate dintr-un en-gros bucurestean
0Politistii bucuresteni au capturat, ieri, marfa de contrabanda in valoare de peste doua miliarde lei, in urma unei actiuni desfasurate in en-gros-ul "Manor" din Sos. Mihai Bravu. In baza unor
Politistii bucuresteni au capturat, ieri, marfa de contrabanda in valoare de peste doua miliarde lei, in urma unei actiuni desfasurate in en-gros-ul "Manor" din Sos. Mihai Bravu. In baza unor informatii obtinute de la Garda Financiara, lucratorii Serviciului Economico-Financiar al DGPMB, condus de comisarul-sef Dan Bucur, au supravegheat timp de mai multe ore zona. Unii comercianti vindeau tigari si sticle cu bauturi alcoolice de import netimbrate, la preturi sub nivelul pietei. Marfa era depozitata in masini parcate in curtea complexului, in timp ce o parte din produse erau expuse cu timbrele aplicate. In momentul descinderii, unul dintre comercianti, de origine irakiana, a disparut, luand cu el si cheile masinii. In cele din urma, el a revenit, permitandu-le politistilor sa verifice marfa. Anchetatorii au ridicat pentru cercetari si documente extracontabile, dovada a dublei evidente tinute de evazionisti. Totodata, au fost ridicate si probe de cafea, existand indicii ca aceasta a fost inlocuita cu una de calitate inferioara celei prezentate pe ambalaj. Comisarul-sef, Dan Bucur, a precizat ca ancheta continua, pentru comiterea infractiunilor de evaziune fiscala si fals in contabilitate.























































