Studentii de la Magurele protesteaza in slip la minus 10'C
0Cateva zeci de studenti de la Facultatea de Fizica au improvizat, in fata caminelor din campusul bucurestean Magurele, o cabina de dus in care au intrat pe rand, protestand astfel fata de lipsa apei
Cateva zeci de studenti de la Facultatea de Fizica au improvizat, in fata caminelor din campusul bucurestean Magurele, o cabina de dus in care au intrat pe rand, protestand astfel fata de lipsa apei calde in camine. La o temperatura de cateva grade sub zero, unii dintre protestatari erau imbracati doar in halate de dus, iar altii aveau doar un prosop infasurat in jurul corpului si slapi in picioare. Cu sapunurile in mana, cei aproximativ 50 de studenti protestatari au atras atentia asupra lipsei apei calde din camine. Ei au legat cearsafuri de trei brazi aflati in curtea unuia din cele patru camine, improvizand o cabina, pe care imediat au utilat-o si cu o instalatie de dus. Cativa dintre protestatari au intrat, pe rand, in "cabina de dus", mimand ca se spala, unii dintre ei chiar dezbracandu-se de hainele groase. "De la inceputul lunii noiembrie nu am mai avut apa calda, cu toate ca avem centrala proprie, care a functionat perfect, fara probleme. In aceasta perioada, avem apa calda numai noaptea, cateva ore, dupa un program pe care nici macar nu il cunoastem", a declarat liderul protestatarilor, Ion Florin. El a precizat ca a atras atentia responsabililor asupra acestei situatii, dar ca problema nu a fost rezolvata.























































