Stolojan: Nu discut acum întoarcerea mea la şefia PNL
0Fostul lider liberal, Theodor Stolojan, a spus că decizia filialei PNL sector 2 este "ruşinoasă", considerând că a fost luată sub presiunea trioului Călin Popescu Tăriceanu Bogdan Olteanu
Fostul lider liberal, Theodor Stolojan, a spus că decizia filialei PNL sector 2 este "ruşinoasă", considerând că a fost luată sub presiunea trioului Călin Popescu Tăriceanu Bogdan Olteanu Ludovic Orban. Actualul consilier prezidenţial i-a acuzat pe liderii liberali de pierderea de credibilitate pe care o înregistrează partidul şi a apreciat că, în acest ritm, formaţiunea liberală va scădea până la şapte procente în preferinţele electoratului. Stolojan afirmă că acesta este "visul de aur" al omului de afaceri Dinu Patriciu. Stolojan nu crede însă că schimbarea din funcţia de preşedinte al PNL a lui Călin Popescu Tăriceanu va fi posibilă, atâta vreme cât acesta deţine şi postul de prim-ministru. Cu toate acestea, consilierul de la Cotroceni nu a respins categoric ipoteza întoarcerii sale în fruntea formaţiunii liberale.
- Veţi contesta excluderea dumneavoastră din partid?
- Este o decizie ruşinoasă, luată într-o totală lipsă de transparenţă. Am fost la şedinţa de acum două săptămâni, din respect pentru membrii organizaţiei PNL Sector 2, şi ar fi fost normal să fiu invitat şi de această dată. Eu nu am ştiut despre această nouă şedinţă, am aflat din presă. Cred însă că graba cu care a fost convocată întâlnirea de marţi se explică prin presiunile făcute de echipa Călin Popescu Tăriceanu - Bogdan Olteanu - Ludovic Orban. Aşa s-a ajuns la această decizie ruşinoasă, pe care însă nu am de gând să o contest.
- Ce aveţi să reproşaţi actualei conduceri a PNL?
- Câteva lucruri simple, dar esenţiale. În primul rând, nu s-a mai ostenit să definească o viziune şi o strategie pentru PNL, pentru dezvoltarea partidului în această perioadă, când se află la guvernare. Partidul a avut, începând din august 2002, o strategie pentru perioada de opoziţie, care ne-a condus la Alianţă şi, în final, la victorie, la guvernare. În mod normal, odată ajuns la putere, partidul trebuia să aibă o nouă strategie şi o nouă viziune pentru dezvoltarea sa în această perioadă, pentru că nu poţi să faci aceleaşi greşeli pe care le-a făcut PSD, confundând guvernarea cu activitatea politică a partidului şi programul de guvernare cu programul politic pe care trebuie să-l aibă un partid. Deci, dânşii nu au aşa ceva. Am aflat că, la ultima Delegaţie Permanentă, conducerea PNL a anunţat că va ieşi, la sfârşitul lui octombrie, cu un astfel de document, fără să ştim dacă este vorba despre strategia post-aderare a României sau de dezvoltare a PNL. În al doilea rând, PNL nu are o strategie pentru perioada post-aderare mă refer aici la partid în sine, nu la guvernul condus de Călin Popescu Tăriceanu. Partidul trebuie să aibă o iniţiativă în acest domeniu, pe care însă a pierdut-o. În al treilea rând, eu spun că pierderea de credibilitate a PNL este cauzată şi de stilul în care se efectuează managementul politic în partid astăzi. Dânşii m-au tot incriminat că, într-un moment de reală criză de disoluţie a PNL, în august 2002, am cerut Congresului să voteze preşedintele împreună cu o echipă şi dânşii au preluat acum acest sistem - care era bun la vremea respectivă - şi l-au împins la nivelul filialelor teritoriale, unde, pur şi simplu, au divizat partidul. Echipele care au pierdut au fost izolate, or, la nivelul unui judeţ, forţa e mult mai mică. Toate aceste aspecte vor face, de altfel, şi obiectul platformei pe care o vom lansa duminică.
- Ce reprezintă această platformă despre care vorbiţi?
- Platforma este un proiect de document politic, în care noi răspundem, aşa cum credem noi, la întrebările "de ce îşi pierde PNL din credibilitate?" şi "ce trebuie să facă PNL dacă doreşte să stopeze această situaţie?".
- Sunt şanse ca respectiva platformă să stea la baza unui nou partid politic?
- Deja intrăm în nişte discuţii pe care nu are rost să le purtăm acum.
- Sunteţi acuzat că sprijiniţi acţiunile preşedintelui Traian Băsescu împotriva PNL.
- Nu are nicio legătură situaţia mea cu acţiunile şefului statului. Preşedintele îşi vede de treaba lui, eu îmi văd de treaba mea şi asta este cu totul o altă activitate. Legea, la ora actuală, nu-mi interzice să fiu membru al vreunui partid politic sau să desfăşor o activitate politică, iar eu am responsabilitatea să pot să nu amestec lucrurile şi, aşa cum am declarat şi eu, şi preşedintele, când vom ajunge la concluzia că implicarea mea în politică va dăuna activităţii mele de consilier prezidenţial sau preşedinţiei în ansamblu, voi lua decizia care se va impune la momentul respectiv. Deocamdată, activităţile le desfăşor în mare majoritate în afara programului, iar preşedintele nu are legătură cu relaţia mea cu PNL.
- De ce nu credeţi în actuala conducere a partidului?
- Va ajunge la visul de aur al domnului Dinu Patriciu şi al altora un partiduleţ de cinci, şase, şapte la sută, care să poată fi negociat în fel de fel de interese, participând la guvernare când pe stânga, când pe dreapta.
- Credeţi că ar trebui schimbată echipa de conducere a PNL, în frunte cu premierul Călin Popescu Tăriceanu?
- Mi-e greu să fac o astfel de afirmaţie... Am însă din ce în ce mai mult credinţa că dânşii nu sunt în stare să se schimbe. Se află pentru prima dată la putere ca partid important, sunt într-o alianţă unde au un cuvânt important de spus şi cred că au căpătat o stare de aroganţă, de suficienţă, pentru că numai în acest fel poţi să explici aceste manifestări, prin care elimină din partid oameni care au muncit foarte mult pentru ca partidul să fie astăzi unde este. Este important totuşi ce cred membrii PNL, ce simt ei. În măsura în care se simt fericiţi în situaţia actuală, sigur că asta este realitatea şi trebuie acceptată ca atare. Dar eu ştiu că sunt mulţi nemulţumiţi.
- Intenţionaţi să vă întoarceţi la preşedinţia partidului?
- Nu aceasta este discuţia acum, nu asta este problema. Problema este să încercăm să convingem membrii PNL că drumul pe care merge partidul este greşit şi sigur că, pe urmă, putem discuta despre ce este de făcut.























































