Spania se doteaza cu un sistem electronic de supraveghere a frontierei maritime
0Ministrul spaniol de Interne, Angel Acebes, a anuntat punerea in functiune a unui sistem electronic de supraveghere, care va monitoriza tarmul sudic al Spaniei pentru a preveni imigratia clandestina.
Ministrul spaniol de Interne, Angel Acebes, a anuntat punerea in functiune a unui sistem electronic de supraveghere, care va monitoriza tarmul sudic al Spaniei pentru a preveni imigratia clandestina. Senzori radar si camere video vor supraveghea cei 110 kilometri ai coastei spaniole, care reprezinta teritoriul cel mai apropiat de tarmul marocan, unde majoritatea imigrantilor isi incep calatoria spre Europa. Guvernul spaniol a investit 142,43 milioane de euro in realizarea sistemului, botezat SIVE (sistem integrat de supraveghere externa), care se inscrie in politica comuna a Uniunii Europene privind imigratia clandestina. De la inceputul acestuia an, Spania a trimis inapoi in tarile de origine peste 12.155 de imigranti clandestini. Dupa ce SIVE va deveni complet operational, autoritatile spaniole intentioneaza sa extinda reteaua de-a lungul intregului tarm sudic pana la granita cu Franta.























































