Spaga "medie" in spitale: 1,7 milioane de lei

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Pentru a nu li se mai cere bani sau cadouri in spitale, romanii cred ca trebuie marite salariile personalului medical

Anul trecut, 14 la suta dintre romanii care au ajuns in spital sustin ca au dat bani personalului medical, reiese din barometrul de opinie comandat de Centrul de Politici si Servicii de Sanatate. "Atentiile" au atins, in medie, suma de 1,7 milioane de lei. Alti 8 la suta spun ca au oferit cadouri medicilor, cu o valoare medie ce depaseste sapte sute de mii de lei. Din procentul de 22 la suta care a admis ca a oferit "atentii" in spital, 12 la suta sustin ca acestea le-au fost cerute in mod explicit. Pentru a nu mai fi obligati sa dea cadouri in spitale, 61 la suta dintre romani sunt de parere ca salariile personalului medical ar trebui majorate. Cei mai multi pacienti sunt nemultumiti de mancarea proasta din spitale. Studiul mai arata ca jumatate dintre romani nu stiu ca au dreptul de a consulta inca un medic pentru aceeasi problema de sanatate si nici faptul ca pot refuza un tratament. Trei sferturi dintre romani apeleaza, mai intai, la medicul de familie, atunci cand au o afectiune. Mai mult de jumatate (57 la suta) dintre cei intervievati au apelat mai intai la o farmacie pentru a-si rezolva o problema de sanatate si numai 26 la suta s-au dus la spital.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite