Soldatii nostri stau departe de front, la dispozitia americanilor
0Cei 15 militari din compania de decontaminare nucleara, bacteriologica si chimica, reprezentand contributia romaneasca la razboiul din Irak, nu au primit, inca, nici o misiune in teatrul de
Cei 15 militari din compania de decontaminare nucleara, bacteriologica si chimica, reprezentand contributia romaneasca la razboiul din Irak, nu au primit, inca, nici o misiune in teatrul de operatiuni. Generalul Mihail Popescu, seful Statului Major General, a anuntat, ieri, ca soldatii nostri se afla la Doha, in Qatar, la dispozitia comandantilor americani. "Eventualele misiuni depind de modul de ducere a razboiului. Daca nu se vor folosi gaze toxice, s-ar putea ca nici macar toata compania de 55 de militari, aflata la Timisoara, sa nu ajunga acolo", a spus generalul Popescu. Acesta a opinat ca inspectia militara americana la Spitalul de Urgenta din Constanta a fost intreprinsa pentru sanatatea soldatilor US Army de la Mihail Kogalniceanu, si nu pentru a aduce in Romania raniti din Irak: "N-am primit nici o solicitare pentru cei de pe front".























































