Slovacia deschide piaţa muncii pentru români
0Slovacia a decis să deschidă piaţa muncii pentru români şi bulgari, după aderarea celor două ţări la Uniunea Europeană, la 1 ianuarie 2007, a nunţat, ieri, guvernul de la Bratislava. "Nu
Slovacia a decis să deschidă piaţa muncii pentru români şi bulgari, după aderarea celor două ţări la Uniunea Europeană, la 1 ianuarie 2007, a nunţat, ieri, guvernul de la Bratislava. "Nu există niciun motiv să credem că deschiderea pieţei muncii din Slovacia pentru cetăţenii Bulgariei şi României ar putea provoca probleme importante", precizează textul adoptat de guvernul de la Bratislava. Această decizie "pozitivă" reflectă "dorinţa de a trimite un semnal politic nu numai Bulgariei şi României, ci şi membrelor Uniunii Europene, pentru a arăta modul în care guvernul slovac înţelege aplicarea principiilor de nediscriminare în UE", subliniază textul. (Mediafax)























































