Senatorii au votat la unison vanzarea catre nomenclatura a caselor RAAPPS
0Toate locuintele, cu exceptia celor de protocol aflate in administrarea Regiei Protocolului de Stat, vor fi vandute catre actualii chiriasi la un pret stabilit de un evaluator necunoscut inca. Aceasta
Toate locuintele, cu exceptia celor de protocol aflate in administrarea Regiei Protocolului de Stat, vor fi vandute catre actualii chiriasi la un pret stabilit de un evaluator necunoscut inca. Aceasta este decizia luata de senatorii PSD, carora li s-au alaturat, cu destul de mult elan, si cei ai opozitiei. Coalizarea opozitiei cu PSD a fost facuta ieri, la dezbaterea in Comisia juridica a Ordonantei nr. 19/2002 privind unele masuri pentru constituirea si utilizarea fondului locativ de protocol proprietate publica a statului si pentru vanzarea unor imobile proprietate privata a statului, aflate in administrarea Regiei Autonome Administratia Patrimoniului Protocolului de Stat. In luna ianuarie, cand executivul a adoptat aceasta ordonanta, au fost excluse de la vanzare - in mod corect - imobilele cu destinatie de locuinta. Un alineat al articolului 11 prevedea expres respectiva interdictie, oficialii guvernamentali explicand ca au optat pentru aceasta solutie tocmai pentru a nu exista interpretari si speculatii in legatura cu vanzarea celor mai disputate locuinte din ultimii 12 ani. Cu toate acestea, primul lucru pe care a vrut sa-l sustina presedintele Comisiei juridice, Aristide Roibu, a fost exact acela ca locuintele din administrarea RAAPPS trebuie, si ele, sa intre in circuitul civil, la fel ca si celelalte imobile. "Nu stiu de ce trebuie sa separam imobilele cu destinatia de locuinta de cele care nu au aceasta destinatie. Eu propun sa extindem ordonanta si asupra locuintelor", a spus Aristide Roibu, aprobat in tacere de toti ceilalti membri ai comisiei. Roibu a spus ca, in acest fel, "stimulam reforma si privatizarea". Mai mult, el a fost de parere ca aceste locuinte astfel dobandite au nevoie si de un tratament mai bland in privinta instrainarii decat cel propus initial in ordonanta pentru celelalte categorii de imobile. Asa s-a facut ca un alt articol al ordonantei a fost modificat, in asa fel incat noii proprietari sa poata instraina aceste locuinte fara sa mai astepte scurgerea unui termen de zece ani. Petre Roman a fost cel care a propus ca, totusi, cei ce cumpara aceste locuinte in rate sa nu le poata instraina pana nu achita integral pretul. Directorul RAAPPS, Eugen Bejenariu, prezent in Comisia juridica, a spus inca din prima ca "interventia dv. este foarte buna", facand o trimitere directa la propunerea lui Roibu. Pentru a justifica de ce sustine noul amendament, Bejenariu a afirmat ca "in aceste locuinte sunt persoane care locuiesc acolo de 20 de ani si sunt apartamente care nu prezinta caracteristicile unei locuinte de protocol. Prin renuntarea la acest punct, le dam posibilitatea sa le cumpere si trebuie sa va spun ca sunt locuinte pentru care regia primeste o chirie foarte mica. Este normal sa votam sa le instrainam si sa le lasam sa intre in regimul general, in circuitul civil". Vrand sa arate ca totusi sunt vigilenti, senatorii din Comisia juridica si-au exprimat ingrijorarea in legatura cu posibilitatea ca vreun demnitar sa pice sub incidenta acestei ordonante, avand posibilitatea de a-si cumpara locuinta. Aristide Roibu a incercat un artificiu destul de subtire, explicand ca, vezi Doamne, demnitarii nu ar putea sa-si cumpere apartamentele sau vilele in care stau cu chirie la Regia Protocolului de Stat. O alta modificare ce s-a vrut in folosul regiei a fost ca actualii chiriasi sa achite, la cumparare, un avans de minimum 50 la suta din pretul imobilului, varianta sustinuta de Ion Predescu. De asemenea, cei care-si cumpara doua imobile nu pot beneficia de rate decat pentru unul dintre ele, respectiv pentru cel cu valoare mai mica. Printre senatorii care pledau pro domo erau Petre Roman si Antonie Iorgovan, dar s-au straduit sa-si disimuleze interesul personal. Bejenariu a declarat, ulterior, ca ar fi vorba de circa 200 de locuinte si a mai precizat ca, dintr-un total de 800 de imobile, cat reprezinta patrimoniul regiei, pentru 360 s-au primit notificari din partea fostilor proprietari. Nu a spus insa cate dintre cereri privesc imobile cu destinatie de locuinta si cate se refera la terenuri, spatii comerciale, hoteluri etc. Eugen Bejinariu, director general RAAPPS: Nu vor cumpara case cei care au mai detinut un imobil In baza HG nr. 854/2000, RAAPPS administreaza in Capitala 170 de imobile aflate in proprietatea privata a statului. De la aparitia Legii nr. 114/1996 (Legea locuintei), nici un guvern nu a stabilit lista imobilelor care au destinatia de resedinte oficiale si locuinte de protocol. Directorul general al RAAPPS, Eugen Bejinariu, sustine ca aceasta clasificare urmeaza sa se faca abia acum printr-o hotarare de guvern, insa, "din fondul locativ administrat de Regie, peste 80 la suta dintre imobile nu indeplinesc conditiile de a fi incluse in categoria resedintelor oficiale si vilelor de protocol. Aceste imobile vor fi scoase la vanzare. Voi evita cat va fi posibil vanzarea locuintelor catre cei care au mai avut sau au instrainat alt imobil. Cei care indeplinesc conditiile vor avea posibilitatea sa-si cumpere imobilele in rate, cu un avans de 50 la suta din valoarea locuintei. Aceasta se stabileste de catre un evaluator, ales in urma licitatiei pe care deja am anuntat-o intr-o publicatie. Fondul locativ aflat in administrarea RAAPPS se va vinde la valoarea de piata a imobilelor, iar ratele vor fi esalonate pe o perioada de maximum doi ani".























































