Romania nu trimite trupe suplimentare in Irak

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Romania nu isi poate permite acum sa isi sporeasca efectivele militare din Irak, a declarat premierul Adrian Nastase, intr-un interviu acordat, joi, cotidianului elvetian "Neue Zurcher Zeitung".

Romania nu isi poate permite acum sa isi sporeasca efectivele militare din Irak, a declarat premierul Adrian Nastase, intr-un interviu acordat, joi, cotidianului elvetian "Neue Zurcher Zeitung". Intrebat cum va raspunde unei eventuale solicitari din partea SUA de crestere a numarului de soldati romani din Irak, Nastase a raspuns: "Nu cred ca Romania poate, in prezent, sa mareasca numarul soldatilor stationati in Irak. Trebuie sa procedam cu mare atentie in privinta potentialului nostru militar. In prezent, ne reformam armata, iar asta costa multi bani si mult efort. In acest moment, avem 1.500 de militari in misiuni in afara tarii, in Irak, Afganistan, Bosnia si Kosovo. Data fiind necesitatea rotatiei, trebuie sa asiguram o prezenta de aproximativ 5.000 de militari apti sa fie trimisti in misiuni". Prim-ministrul a precizat, insa, ca, deocamdata, Romania nu a primit nici o cerere in acest sens din partea administratiei americane. Adrian Nastase a mai spus ca problema bazelor americane din Romania se va pune abia in a doua jumatate a acestui an, dupa ce vor fi luate deciziile de rigoare la Washington.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite