Primul american inculpat pentru trădare, în Statele Unite

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Premieră după al Doilea Război Mondial

Adam Yehiye Gadahn, 28 de ani, american convertit la islam din 1997 şi care a apărut în mai multe casete video ale Al-Qaida, a fost inculpat oficial pentru trădare de justiţia americană. Este pentru prima oară după al Doilea Război Mondial când un cetăţean american este inculpat pentru un atare delict. El a fost pus de FBI pe lista celor mai căutaţi criminali, iar Departamentul de Stat a promis până la un milion de dolari recompensă pentru orice informaţie ce va duce la arestarea lui. După cum se pare, Gadahn a părăsit SUA în 1998 şi ar trăi ascuns în Pakistan ori în Afganistan. "Potrivit Constituţiei noastre, crima de trădare este, poate, una dintre cele mai grave pentru care cineva poate fi adus în justiţie", aprecia ministrul american al justiţiei, Paul McNulty. "Nu e vorba doar de o crimă împotriva poporului american, ci împotriva Americii însăşi", a continuat el. Adam Gadahn s-a convertit la islam încă din adolescenţă, iar justiţia din SUA îi reproşează că, sub numele "Azzam americanul", a apărut în cinci casete video prin care reţeaua teroristă Al-Qaida făcea propagandă între octombrie 2004 şi septembrie 2006. În ultima era alături de Ayman al-Zauahiri, "mâna dreaptă" a lui Osama bin Laden, şi-i îndemna pe americani să se convertească la islam, altminteri fiind ameninţaţi cu noi atentate. Autorităţile din SUA nu dispun de elemente care să confirme că Gadahn, alias "Azzam americanul", a trecut dincolo de stadiul propagandei în Al-Qaida, însă, în cadrul războiului antiterorist lansat de George W. Bush, o atare activitate este considerată o crimă impardonabilă. (D.C.)

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite