Presedintele Iliescu a atacat clientelismul, cumetriile, coruptia si luxul Puterii
0* "Terapie de soc impotriva coruptiei" - cere seful statului in fata Guvernului si a Camerelor reunite ale Parlamentului * "Trebuie sa spargem acest capitalism de cumetrie" * "Mi se pare cinic si sfidator ca oameni care au datorii de sute de miliarde sa duca o viata de lux si, totodata, sa cumpere pe nimic proprietatea publica"
Aplauze la scena deschisa pentru presedintele Ion Iliescu din partea opozitiei, in momentele in care acesta a vorbit ieri, in Parlament, despre coruptie, "capitalism de cumetrie", depolitizarea administratiei si excesul de ordonante de urgenta. In schimb, PSD a aplaudat mai mult de complezenta mesajul pe care presedintele l-a adresat natiunii, la doi ani de la preluarea mandatului. Membrii Cabinetului incercau sa-si mascheze stinghereala cand Iliescu a vorbit, pe larg, despre coruptie, iar premierul Adrian Nastase zambea stramb catre Mircea Geoana, aflat in stanga sa. "Exemplul personal al liderilor politici si al oamenilor de stat este esential pentru a determina o conduita morala si normala in viata publica. In acelasi timp, este cu atat mai agravanta lipsa de corectitudine si de decenta din partea acestora. Este nevoie de adoptarea cat mai curand posibil a unor legi precum cea a declararii averilor demnitarilor, cea privitoare la conflictul de interese si cea privitoare la finantarea partidelor", a spus Iliescu, la doar o zi dupa ce deputatii PSD si-au batut joc de proiectul legii declararii averilor, iar senatorii au lasat o uriasa poarta pentru coruptie in legea finantarii partidelor. Seful statului s-a declarat "adeptul hotarat al unei terapii de soc impotriva coruptiei". Atunci cand a vorbit despre importanta Parchetului National Anticoruptie, presedintele - care a promis ca va veghea asupra acestei institutii - s-a abatut de la discursul scris si a cerut ca PNA "sa nu mai fie impins spre chestiuni minore". "PNA nu trebuie si nu poate sa actioneze decat asupra aisbergului, tocmai ca sa dea un semnal de tonifiere intregului front", a mai spus Iliescu. El a criticat si excesul de ordonante de urgenta si ordine ale ministrilor, care conduc, uneori, la "interpretari fluide, adesea in favoarea unor interese personale sau de grup". "Trebuie sa spargem acest capitalism de cumetrie, care s-a format in Romania, unde un grup de indivizi interesati paraziteaza finantele statului, nationalizand pierderile lor si retinand tot profitul. (...) Mi se pare cinic si sfidator ca oameni care au datorii de sute si miliarde de lei sa duca o viata de lux si, totodata, sa cumpere pe nimic proprietatea publica", a afirmat Iliescu, in aplauzele puternice ale opozitiei. Incurajat de sustinerea acestora, Iliescu si-a fixat privirea spre bancile in care se aflau parlamentarii PSD si PNL, pentru a le vorbi acestora despre "salariile grase, fara justificare" din companiile de stat. Referindu-se probabil la arestarea abuziva a directorului Bibliotecii Nationale, Dan Erceanu, presedintele Romaniei a pledat impotriva transformarii in "spectacol mediatic" a luptei anticoruptie: "Privarea de libertate sa reprezinte consecinta adunarii probelor, si nu premisa obtinerii acestora, in conditii de detentie!" Ion Iliescu le-a atras atentia senatorilor si deputatilor ca aversiunea cetatenilor fata de politicianism este motivata. "In toti acesti ani am putut vedea ca, indiferent de aderenta la un partid sau altul, multi au fost cei care s-au infruptat, fara remuscari, din avantajele oferite de putere pentru a propasi si a se imbogati rapid". El si-a incheiat referirile la coruptie, tema cea mai dezvoltata din discursul sau, avertizand ca, daca Romania nu va face progrese vizibile in combaterea acestui fenomen, risca sa fie perceputa ca un candidat "neviabil" la integrarea in UE si in NATO. Presedintele a cerut "ruperea cat mai degraba a lantului birocratiei, care are efecte negative asupra intregii societati. "Solutiile sale s-au referit la reducerea aparatului administrativ si depolitizarea lui prin cooptarea de "profesionisti imuni la interesele de clientelism politic". Ministrul Finantelor, Mihai Tanasescu, a plecat privirea in pamant cand seful statului a vorbit despre suprapunerile de competente intre Garda Financiara si Politia Economica, precum si despre faptul ca un agent economic suporta numeroase controale, "suprapuse si paralele". Singurele laude pe care le-a primit Cabinetul Nastase s-au referit la dezvoltarea economica din ultimii ani. "Prin efortul merituos al Guvernului, in economia Romaniei au aparut, in ultimii doi ani, o serie de evolutii pozitive (...) Consider ca sensibila scadere a inflatiei, urmata de scaderea dobanzilor, este cea mai buna veste economica din intreaga perioada postdecembrista". Iliescu nu a uitat sa evidentieze si meritul BNR "in configuratia acestor evolutii pozitive". Totusi, in acest peisaj de impliniri economice, PIB-ul este inca inferior celui din 1989, ca si puterea de cumparare a populatiei, cu 35% mai scazuta decat cea din ultimul an al regimului comunist. "Aceasta este, de fapt, marea sfidare care sta in fata noastra: aceea ca majoritatea populatiei traieste mai rau ca in 1989", a spus Iliescu. In consecinta, in urmatorii doi ani din mandat, seful statului isi va dedica intreaga energie elaborarii unei strategii pentru dezvoltarea durabila a Romaniei. Pe termen scurt, Iliescu isi propune sa adune, in ianuarie, fortele politice parlamentare sub umbrela unui Pact de intelegere si actiune solidara in sprijinul aderarii la UE, care sa concentreze actiunea politica pe urmatorii 4-5 ani. Si, pentru ca si-a inceput discursul cu referire la Revolutia din Decembrie 1989, presedintele a incheiat aducand multumiri timisorenilor, care "au dat un exemplu de demnitate" si au aratat calea spre libertate. Ca o dovada ca mesajul prezidential a avut un mare succes in Parlament, senatorii si deputatii l-au aplaudat frenetic, la sfarsit, ridicati in picioare.























































