Premierul Ungariei zice ca extinderea cu zece state e o greseala
0Prin hotararea sa privind aderarea intr-o singura etapa a 10 noi state, Uniunea Europeana si-a asumat o sarcina mult prea dificila, a declarat ministrul ungar de Externe, Laszlo Kovacs, citat, marti,
Prin hotararea sa privind aderarea intr-o singura etapa a 10 noi state, Uniunea Europeana si-a asumat o sarcina mult prea dificila, a declarat ministrul ungar de Externe, Laszlo Kovacs, citat, marti, de EUObserver. Seful diplomatiei ungare, a carui tara se numara printre statele ce urmeaza sa adere la Uniunea Europeana la 1 mai 2004, a sustinut ca intotdeauna a fost de parere ca "procesul de extindere ar trebui sa fie unul pas cu pas". In acest sens, Laszlo Kovacs a caracterizat decizia adoptata in anul 1999 privind inceperea negocierilor de aderare cu 12 state - printre care Romania si Bulgaria - ca fiind una "nu foarte inteleapta". "Cred ca este o greseala, intrucat cele 15 tari ale UE nu pot asimila dintr-o data alte 12 noi state", a mentionat inaltul diplomat ungar. Nu in ultimul rand, Laszlo Kovacs s-a pronuntat impotriva unei Europe cu doua viteze, sustinand ca succesul UE s-a datorat tocmai faptului ca a permis noilor state membre sa prinda din urma celelalte state si si-a exprimat "ingrijorarile legitime privind rolul dominant al statelor mari", adaugand ca fiecare stat membru ar trebui sa se bucure de aceleasi drepturi, indiferent de marimea sa.























































