Politisti pitesteni cercetati pentru ca ar fi primit mita de la un olandez
0Doi politisti de la Sectia 1 din Pitesti sunt cercetati de Comisia de disciplina a IPJ Arges si de PNA dupa ce au fost reclamati ca au cerut si primit mita 50 de euro si un milion de lei de la un
Doi politisti de la Sectia 1 din Pitesti sunt cercetati de Comisia de disciplina a IPJ Arges si de PNA dupa ce au fost reclamati ca au cerut si primit mita 50 de euro si un milion de lei de la un cetatean olandez oprit in trafic la Pitesti, sub pretextul incalcarii mai multor reguli de circulatie. Cetateanul olandez de origine romana George Righincescu, aflat in vizita in Pitesti, ar fi fost oprit in trafic, in noaptea de marti spre miercuri, de o patrula a Sectiei 1 formata din doi agenti de siguranta. Potrivit unor surse din cadrul IPJ, sub pretextul mai multor incalcari ale Regulamentului de circulatie, cei doi politisti i-ar fi cerut acestuia bani pentru a nu-l sanctiona. Conform surselor citate, Righincescu ar fi retinut numarul masinii cu care erau politistii, iar a doua zi o cunostinta a olandezului a sunat la 955, reclamandu-i pe cei doi politisti. El ar fi spus ca ar fi fost vorba de o suma mult mai mare, insa, in cele din urma, politistii s-au multumit cu 50 de euro si un milion de lei. In urma cercetarilor s-a stabilit ca este vorba despre G.Z. si A.L., ambii agenti de siguranta in cadrul Sectiei 1, ei fiind de serviciu in noaptea de marti spre miercuri. In timpul anchetei, cei doi politisti au negat vehement acuzatiile. Cum pana acum nu a fost depusa o declaratie scrisa din partea olandezului, celor doi politisti nu li se vor intocmi dosare de urmarire penala pentru luare de mita.























































