Peste 250 de prescolari - incercuiti de gunoaie si aurolaci
0Gramezi uriase de gunoaie, imputiciune, catei proaspat fatati alaturi de potai ascutite de foame si aurolaci in pielea goala, acesta este decorul de jur-imprejurul gradinitelor 189 si 277 din sectorul
Gramezi uriase de gunoaie, imputiciune, catei proaspat fatati alaturi de potai ascutite de foame si aurolaci in pielea goala, acesta este decorul de jur-imprejurul gradinitelor 189 si 277 din sectorul 2 al Capitalei. In aceste doua gradinite, despartite doar de mormanele de gunoaie, peste 250 de prescolari sunt educati si in acelasi timp expusi focarului de infectie si obscenitatilor locatarilor din canale. "De doi ani de zile, e plin aici de gunoaie si nu vine nimeni sa le ridice, iar locatarii si cei de la intreprinderile din zona maresc gramezile in fiecare zi. Copiii au nevoie de miscare si e necesar sa-i scoatem in curte, desi suntem constienti ca din cauza indiferentei primariei se pot imbolnavi foarte usor. In plus, nu cred ca este educativ pentru copii sa vada cum aurolacii ies de prin canale si isi intind pe gardul gradinitei si prin copaci tot felul de chiloti, de paltoane sau alte haine mizerabile. Uneori ii mai si injura pe copii", ne-a spus educatoarea Elena Dumitru, de la Gradinita 189. Directoarea Gradinitei 277, Stela Aretu, a adaugat ca de multe ori aurolacii au fost vazuti in pielea goala. Ieri, in curtea Gradinitei 189, copiii se jucau, dar nu la leaganele distruse complet, nici pe bancutele de pe care au disparut stinghiile si nici la gropile de unde s-a furat tot nisipul. Scosi in curte, prichindeii s-au imbulzit sa mangaie cateii, care dupa ce au scormonit prin gunoaie s-au strecurat in curtea gradinitei. "Imi place sa ma joc cu catelusii", ne-a spus Catalin Grigore de la grupa mare. "Miroase urat de la gunoiul de langa gard si putem lua boli periculoase si arunca tiganii cu pietre in noi", s-a plans Alexandra Nicoleta Ionita, tot de la grupa mare. "Este inadmisibil sa educam copiii in aceste conditii. Aerul e viciat, mai da si musca in curand", a spus Ioana Udrescu, mama unui copil. In semn de sfidare, subalternii primarului Neculai Ontanu au mai si infipt intre gunoaie o tabla noua-nouta pe care scrie "Parcul Sticlariei- Primaria Sectorului 2". In ciuda insistentelor noastre telefonice, n-am reusit sa-l contactam pe primarul Ontanu pentru a afla daca ceea ce scrie pe tablita are vreo legatura cu sutele de sticle de plastic imprastiate pe langa cele doua gradinite.























































