Pesedistul Seche propune ca cetatenii sa-si aleaga... furnizorul si tipul de energie
0Senatorul PSD de Brasov Ioan Seche a anuntat, vineri, intr-o conferinta de presa, "leacul" impotriva scumpirii permanente a tarifului la energia electrica pentru populatie. El a declarat ca, impreuna
Senatorul PSD de Brasov Ioan Seche a anuntat, vineri, intr-o conferinta de presa, "leacul" impotriva scumpirii permanente a tarifului la energia electrica pentru populatie. El a declarat ca, impreuna cu colegii sai din Comisia economica a Senatului, a trimis ministrului Dan Ioan Popescu o scrisoare cu propunerea ca populatia sa fie clasificata drept "consumator eligibil". Calitate in care "cetatenii si-ar putea alege furnizorul de energie electrica si ar opta pentru hidroenergie, care este mult mai ieftina, cu pana la 50%, decat curentul produs de termocentrale sau de centrala nucleara de la Cernavoda". "Decat sa fie exportata, cum se intampla in prezent cu o buna parte din energia electrica produsa de hidrocentrale, mai bine ar beneficia de ea populatia, in calitate de consumator eligibil. Mai ales ca, din intreaga cantitate de hidroenergie produsa anual in Romania, consumul populatiei ar reprezenta cam 58%", a argumentat senatorul Seche.























































