Pensiile romanesti de interventie, trimise in Irak
0Reconstructia Irak-ului e ca o intrecere socialista pe ramura, unde fiecare trebuie sa dea ce are mai bun. Americanii si britanicii reconstruiesc cu tunul si mitraliera, francezii si germanii cu
Reconstructia Irak-ului e ca o intrecere socialista pe ramura, unde fiecare trebuie sa dea ce are mai bun. Americanii si britanicii reconstruiesc cu tunul si mitraliera, francezii si germanii cu proteste diplomatice, iar rusii nu se baga, ca au si ei un mic Irak la ei acasa, in Cecenia. Acu, ziceti si dumneavoastra, ce are Romania mai bun si mai bun de poate fi folosit la reconstructie si pacificare? Corect, sistemul nostru de protectie sociala unic in lume, pus pe picioare dupa ani si ani de reforma. Pai, unde s-au mai vazut pe mapamond pensionari antrenati mai bine in tehnica luptei corp la corp pe la ghisee, capabili sa se descurce cu ratii de hrana care i-ar baga in mormant pe expertii Delta Force? Si, daca implementezi sistemul, n-o sa se mai ia nimeni de americani, ca toti o sa astepte cu sufletul la gura indexarile, recorelarile si recalcularile pensiilor, cum fac ai nostri. Acu', singura problema e stabilirea valorii punctului de pensie in functie de timpul de lucru, da' si asta se rezolva daca ai niste criterii clare. De aia, cu criteriile in dinti, senatorul Simona Marinescu va lua drumul Irak-ului, ca sa puna pe picioare o Casa de Pensii cum n-a vazut Parisul. In Bagdad, calculele sunt simple: ai fost terorist prin America, clar, ai grupa a doua de munca, plus un spor de 5 la suta pentru munca nenormata in caz de deturnari de Boeing-uri; ai stat acasa, unde, ca tot omul din partidul Baas, ai impuscat la kurzi si dizidenti, asta este, iti trebuie 40 de ani in campul muncii sau 20 de ghiauri la activ, daca nu-i ai, trebuie sa-i completezi pe unde poti. Cu conducerea, lucrurile sunt clare: seful Casei de Pensii va fi Ali cel Comic, ca tot rade lumea si la noi si la ei cand aude de indexari reale ale pensiilor. In rest, cu somerii de acolo va fi bine. In loc de venitul minim garantat, folosit pe la noi, se va aplica glontul minim garantat. Efectul e acelasi si in Romania si in Irak, numai ca la noi dureaza mai mult.























































