Opoziţia liberală câştigă alegerile locale din Polonia
0Nici scorul conservatorilor nu este prea rău, ei pierzând în special marile oraşe
Platforma Civică, formaţiune liberală aflată în opoziţie, a învins partidul conservator, Dreptate şi Justiţie, al fraţilor Kaczynski, în alegerile locale din Polonia, desfăşurate duminică, potrivit rezultatelor parţiale.
În cele 16 regiuni, liberalii au obţinut 29,44 la sută din voturi, faţă de 25,79 la sută, cât au primit conservatorii şi 15,11 la sută, stânga social-democrată. La Gdansk, candidatul Platformei Civice a câştigat fotoliul de primar din primul tur, cu 61 la sută din voturile electoratului, în timp ce în alte oraşe cum ar fi Cracovia şi Poznan, candidaţii opoziţiei au prima şansă în turul doi, la 26 noiembrie. Premierul conservator, Jaroslaw Kaczynski, a recunoscut că în marile oraşe, partidul său s-a clasat pe cea de-a doua poziţie. La Varşovia, unde a avut loc lupta electorală cea mai mediatizată, Platforma Civică a obţinut majoritatea absolută a locurilor din consiliul municipal. Liberalii se află pe o poziţie bună şi în privinţa postului de primar, care a făcut obiectul unui scrutin separat. Fostul premier al partidului conservator Dreptate şi Justitie, Kazimierz Marcinkiewicz, considerat favorit în urmă cu câteva săptămâni, se află aproape la egalitate cu candidatul liberal Hanna Gronkiewicz-Waltz (36 la sută, faţă de 38 la sută). Este posibil ca în turul doi, candidatul liberal să câştige primăria capitalei. Alegerile municipale din Polonia, organizate la doi ani de la aderarea Poloniei la UE, au o miză importantă, în contextul în care învingătorii vor controla repartizarea ajutorului comunitar de miliarde de euro pentru diferitele proiecte de infrastructură ce urmează a fi derulate în viitorii patru ani. (V.M.)























































