Oameni fara nici o apasare

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

"Un anunt scandalos" - astfel califica cititorul brailean Baleanu Aurel comunicatul potrivit caruia guvernul pregateste o ordonanta privind interzicerea instalarii de microcentrale termice si de

"Un anunt scandalos" - astfel califica cititorul brailean Baleanu Aurel comunicatul potrivit caruia guvernul pregateste o ordonanta privind interzicerea instalarii de microcentrale termice si de convectoare pe gaz. Motivul invocat, cel al poluarii pe care o produc aceste centrale, este ridiculizat de autorul scrisorii, care aminteste ca respectivele instalatii sunt realizate de firme de renume din Occident si in nici un caz nu polueaza atmosfera mai mult decat traditionalele sobe de teracota. Intr-adevar, aceste microcentrale sunt concepute sa reduca la minim eliberarea de noxe si, in plus, sunt garantate in ce priveste siguranta exploatarii. Suspiciunea cititorului nostru ca la mijloc ar fi vorba de presiunea regiilor nu este deloc lipsita de sens. Cum ar mai justifica ele pierderile, salariile, numarul personalului de supraveghere? Si mai are dreptate domnia sa cand spune ca foarte multi demnitari si-au montat asemenea centrale in vilele in care locuiesc. Ale lor nu polueaza? Ziarul Adevarul va initia o ancheta pe aceasta tema, in speranta ca guvernul, in fata argumentelor, va renunta la aceasta intentie. Dl. Ususan Alexandru, din Timisoara, are o nemultumire: a trimis trei scrisori la redactie si nu i-a fost publicata nici una. "Poate ca am tratat prea aspru situatia si, ca atare, nu a fost pe placul domniei voastre", scrie d-sa. Am mai spus-o si cu alt prilej. In fiecare luna primesc sute de scrisori. Este de la sine inteles ca nu pot fi publicate decat foarte putine dintre ele, iar pentru rubrica de fata selectez doar pe cele care ridica chestiuni de interes general, indiferent pe ce ton sunt formulate. Iata o intrebare pe care o pune cititorul timisorean: "Oare oamenii politici care s-au perindat la conducerea tarii in acesti 12 ani au ei constiinta impacata in fata saraciei si dezastrului la care au adus poporul?" Eu cred ca da. Urmariti comportamentul lor in parlament, priviti fetele lor cand apar la televizor si va veti convinge ca n-au nici o apasare. Ba unii chiar cred ca se sacrifica pentru binele poporului. Pentru ca s-a facut referire la ton, am avut o retinere in a reproduce aprecierile extrem de severe ale cititorului bucurestean Marius Barbu la adresa actualului presedinte Ion Iliescu si in egala masura a predecesorului sau, Emil Constantinescu. Ii inteleg insa revolta: "Personal il invinuiesc (pe Ion Iliescu - n. red.) ca principal responsabil, impreuna cu predecesorul sau, de tot ce a ajuns aceasta tara. Ei sunt cei care au adus in cele trei straturi ale puterii mentalitati proprii caracterului, educatiei, culturii si bunului-simt atatea cate le-au avut fiecare si rezultatele sunt pe masura. Domnule Tinu, parca vad ca veti spune ca exagerez si ca nu se pot pune toate relele in spinarea unui singur om. Desigur ca nu, dar ei au fost sefii gastilor de putere care si-au intins tentaculele asupra a tot ce misca in tara, sunt cei care au dat tonul de interpretare a partiturii". M-a mahnit, trebuie sa recunosc, o scrisoare din Galati, a doamnei Cristina Dumitrescu, pe tema libertatii de exprimare. Nu pun in discutie parerile critice ale domniei sale la adresa presei, care nu ar "analiza faptele si actiunile unor persoane cu aceeasi unitate de masura". Ar fi si greu de realizat asa ceva. Ziaristii nu lucreaza ca la farmacie, dozand la miligram cuvintele. Doamna Dumitrescu este contrariata insa de ce s-a facut atata tam-tam ca un om, presupusul autor al raportului Armagedon II, a fost luat de pe strada. "Ce asa mare problema? Acolo a fost gasit. Orice cetatean poate fi cercetat de organele statului si perchezitionat, iar daca este nevinovat, nu se intampla nimic". ...Si ne aflam in anul 2002! Iti vine sa te cutremuri. Nu voi relua argumentele pe care le-am expus la vremea respectiva pentru a demonstra ca a fost un act necugetat, pentru care insusi primul-ministru a fost nevoit sa-si ceara oficial scuze. Cred ca orice comentariu in plus este de prisos. Mai ca iti vine sa accepti de ce atatia tineri vor sa plece unde-or vedea cu ochii. PS. Am primit mai multe scrisori in care sunt intrebat de ce nu raspund unor indivizi ce s-au dezlantuit in ultima vreme impotriva mea, recurgand la cele mai infame procedee. Raspunsul este simplu: consider ca este sub demnitatea mea sa comentez plasmuirile unor minti bolnave. Am avut intotdeauna incredere in inteligenta si discernamantul cititorilor.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite