Noul ministru al Culturii înghite litere
0
Premierul Victor Ponta a anunţat ieri că va trimite Preşedinţiei propunerea de numire a a lui Puiu Haşotti pentru funcţia de ministru al Culturii, după ce Mircea Diaconu a anunţat că demisionează din Guvern ca urmare a deciziei ANI privind incompatibilitatea sa în calitate de senator şi director de teatru.
Proaspătul nominalizat are însă probleme în completarea CV-ul. Puiu Haşotti a scris greşit numele programului bursier de care a beneficiat, notând în CV-ul postat pe site-ul Senatului că a fost bursier „Fullbricht" (Ful-bright - n.r.) la San Francisco State University.
Într-un alt CV, postat pe pagina ARCHEX, Puiu Haşotti s-a încurcat din nou când a venit vorba despre titulatura bursei de care a beneficiat. Astfel, senatorul a scris că a avut o bursă „Fubright".
Totodată, premierul a anunţat că Ecaterina Andronescu este alegerea sa pentru Ministerul Educaţiei. Andronescu este nominalizată pentru a treia oară ca ministru al Educaţiei, după mandatele din 2000-2003, în Cabinetul Năstase, şi 2008-2009, în Guvernul PDL-PSD. Ecaterina Andronescu continuă seria de miniştri care au proces cu ANI, după ce a fost acuzată de conflict de interese.