Ne-ati scris, am sesizat autoritatie
0Scoli in paragina. In satul Starcesti avem doua scoli care au fost construite pe cheltuiala unui mosier grec care a avut pamanturi prin partile noastre. Una a servit drept gradinita, iar cealalta -
Scoli in paragina. In satul Starcesti avem doua scoli care au fost construite pe cheltuiala unui mosier grec care a avut pamanturi prin partile noastre. Una a servit drept gradinita, iar cealalta - biblioteca. Acum, ele sunt intr-un dezastru total. S-au furat placile din beton din garduri, dusumeaua, sobele, acum hotii sparg zidul cladirii pentru a scoate caramida. Primarul e nepasator... Am facut cunoscut MEC-ului aceasta situatie, dar in zadar. (Mircea Gh. Mihaila, sat Starcesti, comuna Vadu-Pasii, jud. Buzau) Post de televiziune la apartament. Am muncit in mina timp de 30 de ani ca sa-mi cumpar un apartament, unde sa pot locui impreuna cu familia. La parter a fost amenajat un post local de televiziune si s-a ajuns cu acoperisul pana la 20 de centimetri sub geamul meu. Cei care au construit acest sediu nu mi-au cerut permisiunea. O parte din zidul apartamentului e afectata de aceasta constructie. Cu toate acestea, nimeni nu ia in seama sesizarile mele. Primarul spune ca le-a dat autorizatie de constructie, cei de la Oficiul de Urbanistica nu au raspuns reclamatiilor mele repetate. (Ionica Vasile, loc. Moldova Noua, bl. 43, sc. 2, et. 1, ap. 7, Caras-Severin) Sfanta asteptare. In urma promulgarii Legii privind acordarea de compensatii cetatenilor romani pentru bunurile trecute in proprietatea statului bulgar... am intocmit un dosar cu toate actele necesare. Dosarul a fost solutionat favorabil, urmatoarea etapa fiind validarea acestei hotarari de catre o comisie din cadrul Ministerului Finantelor. Dupa patru ani de la aparitia legii, nu am primit banii care mi se cuveneau. Ba mai mult, nici macar validarea hotararii nu s-a intamplat pana acum. (Magdalena Valentina Stanescu, strada Aviator Theodor Iliescu 62, sector 1, Bucuresti) RENEL incalca legea fara scrupule. In 1987, parintii mei au cumparat o cladire in Ramnicu Sarat. Exact in mijlocul curtii, RENEL incepuse sa construiasca un post TRAFO fara aprobarea proprietarului. La vremea respectiva, acesta a acordat cumparatorului dreptul de a-i evacua. In urma unor anchete efectuate de un procuror, se dovedeste ca RENEL avea aprobare de construire pe un teren viran vecin. Cu toate astea, RENEL continua sa faca ravagii pe terenul meu. In privinta aprobarilor, nici un cuvant. (Rodica Stan, str. Stefan cel Mare nr. 1, Ramnicu Sarat, Buzau).























































