Naziştii au produs săpundin oameni

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Naziştii au utilizat corpuri umane pentru a fabrica săpun în timpul celui de-a Doilea Război Mondial, dar această producţie a fost limitată, potrivit unei anchete a Institutului polonez al

Naziştii au utilizat corpuri umane pentru a fabrica săpun în timpul celui de-a Doilea Război Mondial, dar această producţie a fost limitată, potrivit unei anchete a Institutului polonez al memoriei naţionale. "S-a stabilit fără nicio îndoială că în timpul războiului s-a produs săpun pornind de la substanţe obţinute din corpuri umane, la Institutul de anatomie al Academiei de medicină din Gdansk, condus de profesorul Rudolf Spanner", a declarat pentru AFP Paulina Szumera de la filiala din Gdansk a Institutului memoriei naţionale. Ea a adăugat că institutul a deschis o anchetă pentru a răspunde vocilor care neagă veridicitatea acestor fapte. Ancheta se bazează pe examene efectuate de oameni de ştiinţă polonezi pe ultima bucată de săpun care se află în arhivele Curţii internaţionale de justiţie de la Haga şi care a constituit o dovadă în timpul procesului dela Nurnberg.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite