Ministrul Tineretului isi permite sa plateasca doi directori pe acelasi post
0La Centrul de Studii si Cercetari pentru Probleme de Tineret (CSCPT) din cadrul MTS doua persoane ocupa postul de director, fapt pentru care ministerul trebuie sa scoata din buzunar de doua ori
La Centrul de Studii si Cercetari pentru Probleme de Tineret (CSCPT) din cadrul MTS doua persoane ocupa postul de director, fapt pentru care ministerul trebuie sa scoata din buzunar de doua ori aceeasi indemnizatie. Toate acestea se intampla pentru ca, timp de doua saptamani, ministrul Gingaras a ignorat cu seninatate o sentinta judecatoreasca, dupa care a dres-o prin alta gafa. In data de 29 ianuarie a.c. o sentinta a Tribunalului Bucuresti, definitiva si irevocabila, ii dadea castig de cauza fostei directoare a CSCPT, Anca Tomescu, care a actionat in judecata ministerul dupa ce secretarul de stat Mario Ruse a destituit-o abuziv, anul trecut. Pe 31 ianuarie a.c. dna. Tomescu depunea cerere de reintegrare pe post. Prin decizia tribunalului, ministrul Gingaras era obligat sa o repuna pe fosta directoare in functia de director inca de a doua zi, numai ca domnul ministru nu s-a impiedicat de o amarata de hotarare judecatoreasca, si pe data de 6 februarie a semnat un ordin prin care il numea pe dl. Leon Buburuzan director cu delegatie la CSCPT, incepand cu data de... 25 ianuarie! De altfel, inca din timpul procesului, MTS a incercat in mod penibil sa ocoleasca legea. Dupa ce instanta s-a pronuntat in favoarea directoarei Tomescu, dl. Gingaras a avut semetia de a cere sa fie pus deasupra Justitiei. MTS a depus la tribunal o cerere de ordonanta prezidentiala, care sa dea dreptul ministrului sa suspende sentinta, pe motiv ca altfel s-ar crea "pericolul depunerii unei plangeri penale impotriva conducatorului ministerului". Care va sa zica sa se lege careva de dom'ministru? In loc sa fie reincadrata ca director inca de acum trei saptamani, dna. Tomescu si-a recapatat functia abia ieri, si asta numai pentru ca nu a cedat presiunilor facute asupra ei de conducerea ministerului, care a incercat mai intai sa ii ofere alt post, unde sa nu deranjeze pe nimeni. Cand s-a prezentat insa la CSCPT pentru a-si lua atributiile in primire, o astepta alta surpriza. Dl. ministru uitase sa revoce delegatia dlui. Leon Buburuzan, care, astfel, pe buna dreptate, se considera in continuare director. Vazand ca dl. Gingaras nu reactioneaza in nici un fel, dl. Buburuzan si-a inaintat demisia. Pana cand ministrul va catadicsi sa o aprobe, insa, potrivit legii, CSCPT are doi directori! Ar mai fi de asemenea de mentionat faptul ca, desi Anca Tomescu nu a mai incasat nici un fel de salariu de 6 luni, din vina MTS, aceasta nu l-a induiosat pe domnul ministru in aceeasi masura ca situatia Valericai Constantin, directoarea adjuncta a Infotin, ale carei nereguli flagrante si comportare scandaloasa au fost dezvaluite de ziarul nostru. Acesteia, dl. Gingaras a declarat public ca se straduieste sa ii gaseasca un loc caldut prin minister, chiar daca este convins ca "are ceva la cap". Motivul invocat a fost ca nu o poate lasa pe drumuri in prag de pensie, desi a adus prejudicii majore ministerului. De altfel, singura pedeapsa care i s-a aplicat, deocamdata, Valericai Constantin pentru ca in doar o luna si-a dat salariu de merit, prima, plimbari in strainatate in cadrul carora a scandalizat partenerii straini ai MTS si pentru ca si-a adus angajatii la exasperare a fost retragerea delegatiei de director, ea ramanand in continuare director adjunct. Dupa cum confirma surse sigure din minister, pe domnul Gingaras il apuca mila si generozitatea numai la comanda politica.























































