Ministrul Informatiilor al regimului Saddam Hussein s-ar fi spanzurat

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Ministrul Informatiilor irakian, Mohammad Said al-Sahhaf, s-ar fi sinucis chiar in ziua in care a cazut Bagdadul, afirma, marti, publicatia electronica araba "Al Bawwaba", citata de RIA Novosti.

Ministrul Informatiilor irakian, Mohammad Said al-Sahhaf, s-ar fi sinucis chiar in ziua in care a cazut Bagdadul, afirma, marti, publicatia electronica araba "Al Bawwaba", citata de RIA Novosti. Anterior, posibilul sau deces fusese anuntat de ziarul iranian "Al Wifak", care primise informatii in acest sens de la mai multi irakieni refugiati in taberele de langa orasul Dehloran din Iran. Potrivit acestora, fostul ministru al Informatiilor s-ar fi spanzurat la 9 aprilie a.c., cu cateva ore inaintea ocuparii Bagdadului de catre fortele aliate. Ultima oara, ministrul Informatiilor al regimului Saddam Hussein a fost vazut la hotelul Palestina din Bagdad, dupa ce un tanc american a tras asupra hotelului respectiv, ucigand doi ziaristi si ranind alti trei. Fostul demnitar de la Bagdad figureaza pe lista neagra a Washingtonul, alaturi de alti 54 de responsabili irakieni, cautati in prezent de SUA. In timpul campaniei militare din Irak, el a fost portavocea regimului si a devenit cunoscut mai ales datorita declaratiilor sale prin care dezmintea, in pofida tuturor evidentelor, victoriile coalitiei.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite