Mii de cetateni romani intorsi de la frontiera

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Politistii romani de frontiera nu au permis iesirea din tara, in ultimele zile, a unui numar de 4.020 de cetateni romani care nu indeplineau conditiile legale necesare efectuarii unei calatorii in

Politistii romani de frontiera nu au permis iesirea din tara, in ultimele zile, a unui numar de 4.020 de cetateni romani care nu indeplineau conditiile legale necesare efectuarii unei calatorii in strainatate, se arata intr-un comunicat al IGPF. Astfel, la PCTF Valea lui Mihai s-au prezentat 6 cetateni, membri ale aceleiasi familii, respectiv tatal si cinci copii ai sai cu varste intre 9 si 30 de ani. Ei au declarat ca se deplaseaza in scop turistic in Italia. La controlul bagajelor insa, au fost gasite diverse unelte, salopete, cizme de cauciuc, lucru care demonstra ca cei sase mergeau sa munceasca la negru. Ei au fost trimisi inapoi in localitatea de domiciliu, situata in judetul Bistrita Nasaud. In acelasi punct de trecere s-au mai prezentat 4 persoane care au spus ca merg la plimbare in Ungaria, dar intre documentele lor au fost gasite asigurari medicale pentru spatiul Schengen. Si calatoria acestora a fost intrerupta.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite