"Mi se face rau cand ma gandesc la TPI" - declara Voislav Kostunita

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

El a facut aceasta afirmatie la cateva ore dupa ce guvernul sarb a adoptat un decret ce permite transferul persoanelor inculpate de instanta de la Haga

Presedintele iugoslav, Voislav Kostunita, a declarat, miercuri seara, intr-un interviu acordat televiziunii sarbe de stat (RTS) ca "i se face rau" cand se gandeste la Tribunalul Penal International (TPI) de la Haga. "Trebuie sa cooperam cu TPI, dar marturisesc faptul ca mi se face rau cand ma gandesc la acest tribunal, asa cum e, cu un nivel de prejudecati teribil, care au aparut in timpul proceselor", a spus Kostunita. Presedintele iugoslav a precizat ca "se opune unui transfer al inculpatilor la TPI, in cazul in care operatiunea nu va fi consecinta unei legi" nationale specifice privind cooperarea cu tribunalul. Kostunita a recunoscut, totusi, ca nu este in masura sa "influenteze transferurile care nu vor fi operate in acord cu legea". Kostunita a facut aceste declaratii la cateva ore dupa ce Guvernul Serbiei a adoptat un decret ce permite transferul persoanelor inculpate de TPI. Decizia guvernamentala a fost luata cu cateva zile inainte de 31 martie, data-limita impusa de Washington Belgradului, pentru ca autoritatile iugoslave sa-si arate dorinta de a colabora cat mai bine cu TPI. In lipsa unor dovezi in acest sens, Congresul american ar putea suspenda o noua contributie, in valoare de 40 de milioane de dolari, pentru Iugoslavia.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite