Locomotiva obosita a sanatatii

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Dr. Alexandru BucurSpitalul de Urgenta Bucuresti In Adevarul din 24 august a aparut articolul ,O conjunctura favorabila pentru reforma spitalelor", semnat de dr. Bogdan M. Chiritoiu, consilier de

Dr. Alexandru Bucur
Spitalul de Urgenta Bucuresti

In Adevarul din 24 august a aparut articolul ,O conjunctura favorabila pentru reforma spitalelor", semnat de dr. Bogdan M. Chiritoiu, consilier de stat la Administratia Prezidentiala! Textul contine idei clare, dintre care o voi comenta numai pe aceasta: marile spitale universitare si judetene consuma 70% din resursele sectorului, deci aproape jumatate din intreg bugetul sanatatii in dauna medicinei de familie, care ramane lipsita de resurse. Rationamentul acestei teoreme ascunde insa mai multe reciproce: spitalele amintite actioneaza in realitate ca niste magneti pentru bolnavii din teritorii judetene vaste care ocolesc o retea inca neconsolidata cu medici de familie. Sau, sita retelei medicilor de familie are inca ochiurile prea largi si nu si-a castigat suficient increderea populatiei prin serviciile medicale concrete oferite. O retea eficienta de medici de familie nu se formeaza in cativa ani, desi resursa financiara reala exista, cum au inceput sa recunoasca - inca timid - cateva voci! Medicul de familie nu se formeaza usor. Rezidentiatul de 3 ani abia daca a format cateva generatii. El nu a scapat complet de birocratie si chiar de servitutiile navetismului. Medicul de familie este obligat sa cunoasca aproape toate bolile si sa stie sa intervina in situatii de urgenta, stapanind perfect manevrele de resuscitare! Medicina preventiva, sarcina exclusiva a medicului de familie, a depasit de mult sfera vaccinurilor. Bolile cardio-vasculare, neoplaziile, in curand si bolile psihice sau obezitatea vor face si mai dificila cea mai grea si complexa specialitate. Viitorul apartine inertial medicului de familie, care va deveni primul portal eficient al asistentei medicale! Daca in loc sa consume spitalele 70% din resursele sanatatii, vor consuma medicii de familie peste 30-40%, atunci va fi primul semnal ca reteaua medicinei de familie este eficienta nu doar ,per capita", ci si in privinta serviciilor prestate efectiv! Pericol de agravare a subfinantarii spitalelor nu exista, fiindca bani sunt, dar conditia esentiala este (in fine) recunoscuta: toti banii trebuie sa ramana si sa fie utilizati numai pentru sanatate! Banii pot ajunge si pentru medicul de familie, cat si pentru spitalele eficiente! Ultima forma a ,legii Spitalelor" (cea mai putin rea dintre cele 20 de variante) include si problema acreditarii acestora. Cele 400 de spitale inca functionale, din care unele abia mai respirand, seamana cu o garnitura mixta de tren, unde sunt amestecate si vagoane de lux, dar si clasa I, cu catifeaua roasa, clasa a II-a, cat si vagoane vechi de marfa (unele, simple platforme gata sa deraieze) si 2-3 cisterne ruginite in coada, toate tractate de o singura locomotiva obosita! Nu este imposibil (desi este foarte dificil si tardiv) sa fie evaluate economic vagoanele ce mai merita recuperate sau/si reparate si daca merita costurile! Comisia de acreditare trebuie sa contina obligatoriu economisti si chiar ingineri specializati in constructii civile. Numai astfel se va putea aprecia unde si cand trebuie investit dupa criterii de performanta, cat si de importanta ,antropo-geografica"! Desigur, centrele universitare vor trebui sprijinite, cat si cele ,de excelenta"! Personalul medical (care nu are nici o vina in acest proces) va fi corect redistribuit, dar cateva din ,vagoanele nerecuperabile" vor fi eliminate si biata locomotiva va rasufla mai bine! Nu este nevoie sa traim si un cutremur ca sa adaugam a posteriori si formula: atentie, cad spitale! In Capitala sunt in curs de consolidare trei mari spitale care ar putea asigura victimele asemanatoare, ca numar, incercarii tectonice din 1977! Metoda schimbarii frecvente a decidentilor ,din sanatate" a facut ca ,pacla medicamentelor" sa fie depasita foarte greu, alte ,probleme", cum ar fi consolidarile, ramanand mereu ,in ceata!". Privatizarea largita nu este o solutie (a se vedea bine situatia reala a tarilor ,vestice"). Si cine ii va explica lui ,mos Ion Roata" necesitatea ,listelor de asteptare?!".

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite