Liderii de sindicat de la CSR nu-si mai asuma responsabilitatea pentru actiunile muncitorilor

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Situatia de la Combinatul Siderurgic din Resita se apropie, din nou, de un punct critic. Ieri, liderul Sindicatului Vatra, Iancu Muhu, a anuntat: "Membrii conducerii sindicatului nu isi mai asuma

Situatia de la Combinatul Siderurgic din Resita se apropie, din nou, de un punct critic. Ieri, liderul Sindicatului Vatra, Iancu Muhu, a anuntat: "Membrii conducerii sindicatului nu isi mai asuma responsabilitatea pentru ce se va intampla de-acum incolo. Oamenii au ajuns dincolo de limita rabdarii. Nu ne putem asuma raspunderea daca lucrurile vor degenera". Neobtinerea unui credit pentru relansarea activitatii, cat si refuzul efectiv al americanilor de a prelua in totalitate administrarea CSR-ului sunt principalele motive pentru care, ieri, 1.500 de muncitori au iesit din nou in strada. Sindicalistii s-au oprit in fata Prefecturii Caras-Severin, in asteptarea unui raspuns de la Bucuresti. De altfel, prefectul de Caras, Pavel Balan, s-a aratat ingrijorat de anuntul facut de angajatii CSR care lucreaza in sectorul energetic de la Valiug ca, de miercuri, va fi intrerupta alimentarea cu apa a municipiului Resita si cu energie electrica a zonei montane. "Sper sa nu se ajunga la o situatie de acest gen. Trebuie sa vedem in ce regim se incadreaza aceste actiuni. Am incercat astazi sa-i contactez pe americanii de la Noble Ventures pentru a discuta, printre altele, si problemele angajatilor de la Valiug, care intr-adevar au muncit intruna. Dimineata aveau telefoanele inchise, iar spre pranz, am inteles ca erau undeva prin Bucuresti", a precizat prefectul Balan. Liderii de sindicat sustin ca americanii doresc atat schimbarea sediului societatii, cat si a obiectului de activitate al combinatului, insa au precizat ca, deocamdata, nu este clar daca acest lucru s-a intamplat sau nu. Mitingul de ieri s-a incheiat fara incidente, muncitorii asteptand, aseara, rezultatele discutiilor dintre parlamentarii de Caras-Severin si reprezentantii Guvernului referitoare la soarta CSR-ului. Cum nu se intrevede nici o sansa de rezolvare a situatiei, de astazi protestele s-ar putea radicaliza, asa cum s-a intamplat in toamna anului trecut, cand CSR-istii au blocat saptamani la rand drumurile nationale, s-au batut cu jandarmii si au atacat cu pietre sediul Prefecturii.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite