La Miercurea Ciuc s-au înregistrat azi dimineaţă -11 grade Celsius

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Cea mai scăzută temperatură din această toamnă în judeţul Harghita s-a înregistrat la Miercurea Ciuc, unde azi dimineaţă mercurul a coborât până la minus 11 grade Celsius. Meteorologul

Cea mai scăzută temperatură din această toamnă în judeţul Harghita s-a înregistrat la Miercurea Ciuc, unde azi dimineaţă mercurul a coborât până la minus 11 grade Celsius.

Meteorologul de serviciu de la Staţia Meteo Miercurea Ciuc, Tanko Karoly, spune că temperatura a scăzut brusc la răsăritul soarelui de la minus 6 grade la ora 7,00 la minus 11 grade Celsius la ora 8,00.

Minima absolută a lunii noiembrie s-a înregistrat în anul 1993 când la Miercurea Ciuc au fost minus 28 de grade Celsius, iar maxima a fost consemnată în 2004 când mercurul termometrelor a arătat 21,8 grade Celsius.

Cel mai mare strat de zăpadă depus în Harghita este la Bucin, unde în numai 12 ore a ajuns de la 30 de centimetri la 60 de centimetri.

Toate drumurile naţionale din judeţ sunt acoperite cu zăpadă, iar drumarii acţionează continuu cu material antiderapant.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite