"La 11 septembrie s-a nascut o noua Alianta"
0afirma premierul Adrian Nastase
"Spiritul de solidaritate si de cooperare care ne-a ghidat a demonstrat faptul ca, desi nu suntem legati de tratate sau de protocoale formale, ne-am comportat ca aliati de facto ai NATO", a declarat, ieri, la Bucuresti, premierul Adrian Nastase, in deschiderea summitului "Primavara Noilor Aliati". "In opinia mea, la 11 septembrie, s-a nascut o noua alianta, atunci cand 19 state membre NATO si 10 noi democratii ca membri de facto au actionat impreuna pentru un scop comun. Pentru Romania, acest fapt a fost generat nu numai de o situatie conjuncturala, ci si de hotararea noastra ferma de a promova securitatea si cooperarea in cadrul regiunii noastre si la nivel mondial (...) Summitul de la Bucuresti va demonstra hotararea noastra de a angaja fara nici cea mai mica ezitare eforturile necesare pentru a inregistra progrese solide si substantiale inainte de summitul de la Praga, precum si pentru anii care vor urma acestuia", a adaugat el, referindu-se apoi la masurile adoptate de Romania pentru admiterea tarii noastre in Alianta. "Fiind constienti ca nici unul dintre aceste obiective nu poate fi atins fara resurse, doresc sa accentuez ca, intre 2 si 2,5 la suta din PIB vor fi alocate bugetului fortelor armate in urmatorii cinci ani (...) Actionam, de asemenea, pentru instituirea Parchetului General Anticoruptie, menit sa se concentreze exclusiv asupra cazurilor de coruptie guvernamentala (...) Vom creste contributia noastra in cadrul fortelor KFOR si SFOR in Balcani la 330 de militari", a mai aratat Nastase. "Am probat ca suntem furnizori de securitate" a declarat presedintele Ion Iliescu "Argumentele in favoarea integrarii noastre in NATO sunt, in esenta, aceleasi, indiferent de pozitia noastra geografica sau de potentialul nostru economic si militar. Prin ceea ce au intreprins in planul reformelor politice, economice, sociale si militare, tarile noastre au dovedit ca au vointa si capacitatea de aaspunde criteriilor de aderare. Prin actiunile la care am participat, atat in cadrul Parteneriatului pentru Pace, cat si in operatiuni de mentinere a pacii si in combaterea terorismului international, am probat ca suntem furnizori si nu consumatori de securitate in Europa si in lume", a declarat, la randul sau, presedintele Ion Iliescu. "Dimendiunea sudica a extinderii NATO va spori stabilitatea in zona Balcanilor Occidentali si va intari procesul de democratizare in aceasta regiune", a adaugat seful statului roman, multumind "Greciei si Turciei pentru sprijinul acordat in acest sens".























































