Jurnalistă rusă de opoziţie, internată cu forţa într-un spital psihiatric

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

O jurnalistă şi membră a opoziţiei ruse a fost internată cu forţa într-un spital psihiatric, din cauza activităţilor sale politice, afirmă Frontul Civil Unit, mişcare condusă de Garry

O jurnalistă şi membră a opoziţiei ruse a fost internată cu forţa într-un spital psihiatric, din cauza activităţilor sale politice, afirmă Frontul Civil Unit, mişcare condusă de Garry Kasparov.

Larisa Arap a fost arestată la 6 iulie la Murmansk (nord), când se afla la o clinică unde urma să facă analize necesare pentru obţinerea permisului de conducere, a declarat Elena Vasilieva, preşedintele filialei de la Murmansk a Frontului Civil Unit, condusă de campionul de şah Garry Kasparov.

"Doctorul i-a spus să aştepte pe culoar şi imediat poliţia a sosit cu o ambulanţă şi a luat-o cu forţa", a declarat sursa citată.

După ce a fost reţinută într-o clinică un timp, Arap a fost transferată joia trecută la un spital psihiatric închis, la 150 de kilometri de oraş.

Jurnalista publicase recent un articol despre relele tratamente suferite de copii în spitale psihiatrice şi vorbise despre o manifestaţie a Frontului Civil Unit în iunie.

"Nu considerăm că este bolnavă. Poate are o formă de nevroză, dar nu şi-a pierdut niciodată controlul şi nici nu a fost o ameninţare pentru nimeni. Este o revenire la era represiunilor staliniste", a afirmat Vasilieva.

Frontul Civil Unit face campanie împotriva preşedintelui Putin în vederea alegerilor prezidenţiale din martie, despre care afirmă că au fost trucate înainte de a avea loc.

Un purtător de cuvânt al guvernatorului regiunii a declarat că, deşi nu este la curent cu situaţia jurnalistei, este imposibil ca o persoană să fie spitalizată în regiune din motive politice.

"Exclud complet ideea că acesta ar putea fi un caz de represiune politică. Nu există niciun fel de represiune a membrilor opoziţiei. Fiecare are posibilitatea de a-şi exprima punctul de vedere. Este absurd", a declarat el.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite