Jumătate din români, fără apă şi canalizare
0Jumătate din apele uzate din România nu sunt epurate, iar 47 de oraşe mari deversează apele uzate direct în natură, a spus ieri Attila Korody, ministrul mediului. În plus, doar jumătate din
Jumătate din apele uzate din România nu sunt epurate, iar 47 de oraşe mari deversează apele uzate direct în natură, a spus ieri Attila Korody, ministrul mediului. În plus, doar jumătate din populaţia ţării are acces la alimentare cu apă şi la canalizare. Ministrul mediului a mai spus că România se află pe locul doi în Europa, după Polonia, în ceea ce priveşte deficitul structurilor de alimentare cu apă şi de canalizare. Din această cauză, România are cea mai lungă perioadă de tranziţie pentru capitolul de mediu din tratatul de aderare. (Andreea Ofiţeru)























































