Judeţ cu judeţ: Doi studenţi din Slatina au fost prinşi cu droguri ascunse în ziare
0Peste 50 de nevăzători din zece judeţe au participat, ieri, la Alba Iulia, la faza naţională a unor concursuri de scris şi citit. La Curtişoara, judeţul Gorj, a fost inaugurat ieri singurul muzeu din lume dedicat naistului Gheorghe Zamfir. Cursele aeriene Suceava - Roma au fost suspendate din lipsă de clienţi. Staţiunile Govora, Olăneşti şi Călimăneşti ar putea deveni cartiere ale oraşului Râmnicu Vâlcea.
ALBA. Nevăzătorii s-au întrecut la citit. Peste 50 de persoane cu deficienţe de vedere din zece judeţe au participat, ieri, la Alba Iulia, la faza naţională a unor concursuri de scris şi citit. Au răspuns la întrebări din literatură, au citit şi au redactat texte în alfabetul Braille.
ARAD. Centrul Aradului, cucerit de cavalerii vinului. Îmbrăcaţi în uniforme şi mantale speciale, cu săbii şi medalii, cavalerii vinului au participat, ieri, la parada anuală care are loc pe cel mai important bulevard din oraş.
ARGEŞ. Cornel Penescu, judecat în libertate. Magistraţii Curţii de Apel Piteşti au dispus, ieri, punerea în libertate a patronului hipermarketurilor PIC, judecat pentru dare de mită.
BACĂU. 11 bolnavi de cancer au murit până să primească ajutor de urgenţă pentru tratarea afecţiunilor. Cei în cauză au depus cereri la Agenţia de Prestaţii Sociale încă din 2008, dar nu li s-a întins nicio mână de ajutor.
BIHOR. Fostul senator Vasile Duţă, condamnat la cinci ani de închisoare pentru trafic de influenţă, se mută dintr-o secţie în alta a Spitalului Judeţean. Internat imediat după pronunţarea sentinţei, el a ajuns de la Oncologie la Diabetologie.
BISTRIŢA-NĂSĂUD. Peste 640 de câini din ţară şi din Ungaria participă la Bistriţa, în acest weekend, la un concurs de frumuseţe. Competiţia, care se află la ediţia cu numărul 13, se va încheia în această seară.
BOTOŞANI. Oraş paralizat de şantierele primăriei. De două săptămâni, muncitorii au oprit lucrările de asfaltare a străzilor din Botoşani, din cauza ploilor, iar şoferii îşi strică maşinile în gropile abandonate.
BRĂILA. Infirmi şi bolnavi mintal, sclavi în Franţa. Sute de persoane cu dizabilităţi au fost puse să cerşească de către membrii clanului Pleşcan din Brăila. Patru traficanţi au fost arestaţi, iar alţi patru sunt urmăriţi prin Interpol.
BRAŞOV. Asociaţia „Milioane de Prieteni" şi Colegiul Naţional „Dr. Ioan Meşota" din Braşov vor amenaja, în această vară, un adăpost pentru câini chiar lângă şcoală. Fiecare clasă va adopta mai multe animale, iar copiii vor avea grijă de ele prin rotaţie. Elevii vor plimba patrupedele, le vor hrăni şi le vor da câte un nume.
BUZĂU. Spital fără femei de serviciu. Neplătite de trei luni, îngrijitoarele de la Spitalul Judeţean din Buzău au demisionat, iar de curăţenie se ocupă acum infirmierele.
CARAŞ-SEVERIN. Competiţiile sportive aduc turişti în Băile Herculane. După ce săptămâna trecută sute de persoane au participat la concursul de căţărat pe Munţii Cernei, azi are loc un semi-maraton organizat pe poteci montane.
CĂLĂRAŞI. Caravana de control al cancerului la sân şi al celui de col uterin va ajunge, marţi, în Călăraşi. Timp de o lună, la centrul medical instalat în centrul oraşului, peste 1.000 de femei vor beneficia de teste gratuite.
CLUJ. Aproape 3.000 de voluntari clujeni au strâns, ieri, 2.500 de metri cubi de gunoaie de pe tot teritoriul judeţului. Acţiunea serveşte ca model unei campanii naţionale de curăţenie care va avea loc la 25 septembrie.
CONSTANŢA. Razie în magazinele de vise din Constanţa. Un butic cu produse etnobotanice a fost închis şi proprietarul a fost amendat cu 8.000 de lei, pentru că nu avea casă de marcat electronică. În alte două cazuri s-au dat amenzi de 1.000 de lei.
COVASNA. Peste o mie de biciclişti vor organiza, vineri, un marş în municipiul Sfântu Gheorghe, pentru a convinge autorităţile locale să amenajeze piste speciale pentru biciclete.
DÂMBOVIŢA. Peste ruinele hanului de pe vremea lui Matei Basarab, fostul primar al oraşului Târgovişte, Iulian Furcoiu, a construit o sală de conferinţe. Ruinele au fost descoperite în urmă cu doi ani.
DOLJ. Criza trimite elita medicilor în străinătate. De la începutul anului, 50 de doctori din judeţ au plecat din ţară, număr dublu faţă de aceeaşi perioadă din 2009. În Anglia, Germania şi Elveţia doctorii primesc salarii de până la 5.000 de euro.
GALAŢI. Controalele făcute de poliţişti la domiciliile celor aflaţi în concediu medical au făcut prima victimă. Traian Boteanu s-a „îmbolnăvit" subit pentru o nuntă şi nu va fi plătit. Medicul care i-a eliberat certificatul a fost penalizat cu 5.000 de lei.
GIURGIU. Vameşii au confiscat mărfuri de contrabandă în valoare de 35.000 de lei. Printre produsele aduse ilegal din Turcia şi din Bulgaria se află carcase şi huse de telefoane mobile, sticle cu whisky şi îmbrăcăminte sport.
GORJ. Singurul muzeu din lume dedicat lui Gheorghe Zamfir a fost inaugurat, ieri, la Curtişoara. Prezent la ceremonie, maestrul a declarat că a fost singurul artist care a vândut, în anii '80, mai multe discuri decât Madonna.
HARGHITA. Peste 70 de meşteri din judeţ participă, astăzi, la Târgul Meşteşugarilor, deschis în Piaţa Libertăţii din Miercurea Ciuc. Ei îi vor învăţa pe copii să facă pălării din iască, să sculpteze în lemn şi să împletească frânghii şi bice.
HUNEDOARA. Sute de persoane participă, în acest weekend, la cea de-a 10-a ediţie a Festivalului Narciselor, eveniment care are loc în comuna Sălaşu de Sus.
IALOMIŢA. Un poliţist din Ciulniţa a dat pe mâna procurorilor anticorupţie un şofer care a vrut să-l mituiască. Bărbatul care transporta ilegal cherestea încercase să-i ofere 300 de lei agentului şef George Barangă.
IAŞI. Târg de Turism în Parcul Copou din Iaşi. Pe lângă ofertele de vacanţă în străinătate, participanţii la târgul din acest weeken atrag clienţii cu lecţii de planorism sau cu şedinţe de încondeiat ouă.
ILFOV. Interlopi arestaţi pentru tentativă de omor. Cinci persoane, printre care şi cunoscutul lider interlop Constantin Dumitru (38 de ani), au provocat un scandal într-o sală de jocuri din Jilava. Două persoane au ajuns cu răni grave la spital.
MARAMUREŞ. Start în cea de-a treia etapă a programului „Rabla". Ieri, primii 25 de băimăreni şi-au predat maşinile vechi la Remat, iar cele 300 de vouchere vor sosi marţi. Până acum, 850 de persoane din judeţ au scăpat de rable.
MEHEDINŢI. Profesorii din mai multe localităţi rurale din judeţ nu şi-au primit salariile pe luna trecută. Dascălii ameninţă că nu vor încheia situaţia şcolară dacă nu-şi vor lua banii.
MUREŞ. Poliţiştii din localitatea Ţigmandru au salvat un şofer din mâinile ţiganilor. Din cauza oboselii, bărbatul a pierdut controlul TIR-ului care s-a oprit în zidul unei casei. Enervaţi că au fost treziţi din somn, rromii au sărit să-l bată.
NEAMŢ. Copiii nevoiaşi, readuşi la şcoală cu haine şi încălţăminte donate. Sătenii din comuna Văleni au recurs la acest gest pentru ca elevii care au abandonat şcoala din cauza sărăciei să se întoarcă la ore.
OLT. Studenţi prinşi cu droguri ascunse în ziare. Alexandru Lebejoară şi Gheorghe Liciu, din Slatina, filaţi de câteva luni de poliţiştii de la Crimă Organizată, riscă 12 ani de închisoare pentru consum şi trafic de canabis.
PRAHOVA. O fetiţă de trei ani din Ploieşti a căzut în subsolul unui bloc, vineri seară, după ce un locatar a lăsat uşa deschisă. Copila s-a lovit la cap, dar medicii spun că rănile nu sunt grave şi că va fi externată azi.
SATU MARE. Cod roşu de inundaţii pe râul Crasna. La Domăneşti, cota de pericol a fost depăşită cu 20 de centimetri, iar nivelul râului a ajuns la 570 de centimetri.
SĂLAJ. S-a reluat vaccinarea nou-născuţilor împotriva tuberculozei. Dozele sunt administrate de medicii de familie din judeţ şi provin dintr-o donaţie făcută de autorităţile sanitare din Ungaria.
SIBIU. Peste 300 de elevi de la şcolile cu predare în limba germană din Sibiu au participat, ieri, la o paradă a porturilor populare săseşti. Evenimentul a fost organizat, în centrul oraşului, cu ocazia „Întâlnirii anuale a Saşilor".
SUCEAVA. Cursele aeriene Suceava - Roma au fost suspendate. Lipsa clienţilor i-a determinat pe operatorii companiei Blue Air să oprească zborurile spre capitala Italiei. Primul zbor a avut loc anul trecut, iar un bilet dus-întors costa 121 de euro.
TELEORMAN. Oraşul Alexandria găzduieşte, până mâine seară, Târgul Rusaliilor, la care participă 250 de mici meşteşugari din 11 judeţe. Tot acolo are loc şi cea de-a doua ediţie a Festivalului Căluşului.
TIMIŞ. Fostul şef al Securităţii se judecă cu Poliţia. Radu Tinu, adjunctul Securităţii Timiş în 1989, a dat în judecată poliţia care l-a amendat cu 400 de lei pentru parcare pe trotuar. Tinu spune că a urcat doar 20 de centimetri pe trotuar.
TULCEA. Sute de persoane au participat, ieri, la Festivalul Păstoritului din localitatea Sarighiol de Deal. După un spectacol oferit de 15 ansambluri folclorice, cei prezenţi s-au ospătat cu bucate alese la o masă tradiţională câmpenească.
VASLUI. Mamă şi fiică lovite pe trotuar de un şofer vitezoman. Ştefan Mocanu (24 de ani) a vrut să depăşească o coloană de maşini în Bârlad, dar a intrat pe contrasens şi a ieşit de pe carosabil. Feţiţa este în stare gravă, iar şoferul a murit.
VÂLCEA. Cartiere selecte din Râmnicu Vâlcea: Govora, Olăneşti şi Călimăneşti. Pentru a atrage bani europeni, oraşul ar putea deveni metropolă şi ar include cunoscutele staţiuni şi alte şase localităţi. Discuţiile pentru extindere vor avea loc săptămâna viitoare.
VRANCEA. Spitalul Judeţean de Urgenţă „Sf. Pantelimon" din Focşani nu mai are, de o săptămână, niciun leu în cont. Stocurile de medicamente şi de materiale sanitare sunt aproape epuizate, iar pacienţii sunt nevoiţi să aducă de acasă tratamentele prescrise şi pansamentele. Spitalul are datorii de 20 de milioane de lei şi nu se ştie când va primi alte fonduri.























































