Irakul nu avea arme de distrugere in masa, biologice sau chimice
0Irakul nu dispunea de un arsenal de arme de distrugere in masa, biologice sau chimice, in momentul declansarii invaziei care a avut ca rezultat indepartarea de la putere a dictatorului Saddam Hussein,
Irakul nu dispunea de un arsenal de arme de distrugere in masa, biologice sau chimice, in momentul declansarii invaziei care a avut ca rezultat indepartarea de la putere a dictatorului Saddam Hussein, iar programul nuclear irakian se afla in regres din perioada imediat urmatoare Razboiului din Golf din 1991, a declarat, miercuri, la Washington, sub juramant, seful echipei de inspectori militari americani in Irak, Charles Duelfer."Nu ma astept sa existe vreun depozit semnificativ de arme de distrugere in masa in Irak", a spus Duelfer care a prezentat in fata Comisiei serviciilor armate din cadrul Senatului SUA un raport de 1.500 de pagini.























































