Irakul nu avea arme de distrugere in masa, biologice sau chimice

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Irakul nu dispunea de un arsenal de arme de distrugere in masa, biologice sau chimice, in momentul declansarii invaziei care a avut ca rezultat indepartarea de la putere a dictatorului Saddam Hussein,

Irakul nu dispunea de un arsenal de arme de distrugere in masa, biologice sau chimice, in momentul declansarii invaziei care a avut ca rezultat indepartarea de la putere a dictatorului Saddam Hussein, iar programul nuclear irakian se afla in regres din perioada imediat urmatoare Razboiului din Golf din 1991, a declarat, miercuri, la Washington, sub juramant, seful echipei de inspectori militari americani in Irak, Charles Duelfer."Nu ma astept sa existe vreun depozit semnificativ de arme de distrugere in masa in Irak", a spus Duelfer care a prezentat in fata Comisiei serviciilor armate din cadrul Senatului SUA un raport de 1.500 de pagini.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite