Irakul dupa caderea lui Saddam Hussein ar putea semana cu Romania postdecembrista

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Presedintele Biroului pentru Politica de Aparare al Pentagonului, Richard Pearl, consilier al ministrului american al apararii, Donald Rumsfeld, a apreciat ca Irakul dupa caderea actualului regim de

Presedintele Biroului pentru Politica de Aparare al Pentagonului, Richard Pearl, consilier al ministrului american al apararii, Donald Rumsfeld, a apreciat ca Irakul dupa caderea actualului regim de la Bagdad ar putea semana cu Romania dupa revolutia din decembrie 1989, adica poporul irakian ar urma sa lupte pentru a democratiza treptat aceasta tara supusa in prezent unui regim dictatorial, se arata in editia de marti a ziarului "The New York Times". Cotidianul american apreciaza ca aceasta comparatie este extrem de optimista, avand in vedere faptul ca Romania este o tara "relativ omogena din punct de vedere etnic" si ca intre fortele politice aparute dupa caderea fostului presedinte Nicolae Ceausescu nu au existat divergente majore. "Pentru fiecare Ceausescu, exista un Mobutu sau un Tito, a caror moarte a contribuit la dezbinarea tarii", scrie "The New York Times", subliniind ca sunt putine sanse ca Irakul sa-si mentina unitatea dupa caderea regimului de la Bagdad. In aceste conditii, majoritatea oficialilor de la Pentagon apreciaza ca, in cazul Irakului, ar fi mai recomandat modelul ocupatiei Japoniei dupa cel de-al II-lea razboi mondial. Mai precis, daca SUA vor ataca Irakul si vor rasturna actualul regim, atunci SUA ar trebui sa participe activ la reconstructia tarii si "sa ajute poporul irakian sa-si refaca economia si sa creeze institutii libere" si democratice, fie dupa modelul aplicat in Afganistan, fie dupa modelul aplicat in Japonia. Mai precis, SUA ar putea fie sa sprijine opozitia irakiana din exil sa formeze un guvern in Irakul post-Saddam, fie sa administreze o perioada tara, pana la formarea unui guvern irakian. In caz contrar, respectiv daca SUA se vor retrage prea repede din Irak, exista riscul unui razboi civil, in care sa fie implicate fortele partizane ale regimului Saddam si diferitele etnii, care ar putea lupta pentru independenta diferitelor regiuni irakiene bogate in petrol. Exista, de asemenea, riscul ca gruparile teroriste sa se refugieze in Irak si sa caute sa obtina armele de distrugere in masa ale presedintelui Saddam Hussein.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite