Invatamantul superior tehnic pierde teren
0Daca, inainte de 1989, aproape 60 la suta dintre cei 193.000 studenti erau inscrisi in invatamantul tehnic, domeniile umaniste fiind mult mai slab reprezentate, in cei 13 ani scursi de la Revolutie
Daca, inainte de 1989, aproape 60 la suta dintre cei 193.000 studenti erau inscrisi in invatamantul tehnic, domeniile umaniste fiind mult mai slab reprezentate, in cei 13 ani scursi de la Revolutie interesul pentru profesia de inginer a scazut constant. Invatamantul superior din Romania a cunoscut in aceasta perioada o dezvoltare exploziva, astfel ca, la inceputul anului academic 2002 - 2003, in universitatile de stat erau inscrisi 510.000 studenti, dar numai o mica parte dintre acestia frecventeaza institutiile de invatamant tehnic. Cei mai multi au optat in ultimii ani pentru invatamantul juridic si economic, astfel ca s-a ajuns la o saturatie de specialisti in aceste domenii. In conditiile mult asteptatei revigorari economice, politica educationala a MEC se indreapta acum catre sprijinirea domeniilor: stiinte ingineresti, stiinte fundamentale si invatamant superior medical, pentru a se evita erorile altor state europene, unde in prezent se resimte o acuta lipsa de specialisti.























































