INSOMAR: 23% prezenţă la referendum până la ora 15:00

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Până la ora 15:00 s-au prezentat la votul pentru referendum 23% dintre românii cu drept de vot, potrivit unui sondaj INSOMAR. Prezenţa la vot în spaţiul urban a fost de 29%, iar în

Până la ora 15:00 s-au prezentat la votul pentru referendum 23% dintre românii cu drept de vot, potrivit unui sondaj INSOMAR.

Prezenţa la vot în spaţiul urban a fost de 29%, iar în spaţiul rural 17% din totalul persoanelor cu drept de vot s-au prezentat la urne până la ora 15.00.Pe regiuni, prezenţa a fost de 31% în Bucureşti, de 23% în Transilvania, de 22% în Muntenia şi de 20% în Moldova.

Grupa de vârstă cu cea mai mare prezenţă la vot, până la ora 15.00, este 18 - 34 de ani (30%). Aceasta a fost urmată de grupele de vârstă 50 - 64 de ani (29%), 35 - 49 de ani (23%), iar grupa 65 de ani şi peste (18%).

Din punctul de vedere al educaţiei, românii care au cel mult zece clase sau au absolvit o şcoală profesională au fost categoria de electori cu cea mai mare prezenţă la vot (41%), urmată de categoria absolvenţilor de liceu sau şcoală post-liceală (38%) şi de absolvenţii de studii superioare (21%).

Pentru referendumul din 19 mai, pe listele electorale permanente au fost înscrişi 18.212.980 de români cu drept de vot. Cei mai mulţi alegători sunt în Bucureşti, 1.786.781 de alegători, la municipiul Bucureşti fiind arondaţi şi românii din diaspora.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite