Incendiu la Facultatea de Medicina Veterinara din Bucuresti
0Pompierii - legati de maini din cauza dotarii proaste si a pregatirii slabe
Acoperisul uneia dintre cladirile in care functioneaza Facultatea de Medicina Veterinara din Bucuresti a fost mistuit de incendiu. Focul a izbucnit ca din senin, sambata in jurul orei 6. Pentru stingerea acestuia, in zona au fost trimise 15 masini de lupta si aproape 100 de militari specializati in batalia cu flacarile. In momentul izbucnirii focului, in cladire nu se afla nici o persoana si, prin urmare, nu s-au inregistrat victime. Pompierii s-au chinuit insa cateva ore bune sa lichideze focul, deoarece in zona nu existau surse de apa, iar grinzile vechi din lemn ale cladirii s-au aprins ca o cutie de chibrituri. La fata locului s-au aflat echipaje ale Politiei si ale Salvarii, lucru ce s-a dovedit foarte util, pentru ca a fost nevoie de oprirea circulatiei pe unele artere si de prim ajutor pentru unii militari, care s-au intoxicat cu fum. Operatiunile de stingere a focului au fost coordonate de generalul Aurel Udor, seful Comandamentului Pompierilor Militari din Bucuresti. Nu se cunosc exact cauzele incendiului, dar se banuieste ca acesta a pornit de la instalatiile unei unitati comerciale aflate in incinta cladirii. O comisie formata din specialisti evalueaza pagubele si incearca sa identifice de unde a pornit focul.























































