In Romania, TVA-ul pe turism - cel mai mare din Europa
0La inceputul acestei luni, a fost publicata in MO Legea privind taxa pe valoarea adaugata. Proiectul normelor de aplicare care urmeaza sa fie aprobat saptamana aceasta in sedinta de Guvern cuprinde o
La inceputul acestei luni, a fost publicata in MO Legea privind taxa pe valoarea adaugata. Proiectul normelor de aplicare care urmeaza sa fie aprobat saptamana aceasta in sedinta de Guvern cuprinde o serie de reglementari prin care turismului international i se va aplica 19 la suta TVA. Acum cativa ani, Executivul a hotarat ca activitatea de aducere in tara a turistilor straini sa fie asimilata cu cea de export si sa i se aplice cota zero de TVA. Astfel, la inceput de sezon, agentiile de turism si hotelierii se vad nevoiti sa-si anunte partenerii straini, cu care au incheiat deja contracte, ca preturile in Romania cresc. Acest lucru intervine in conditiile in care tara noastra era cunoscuta, pana acum, ca o destinatie turistica prea scumpa pentru serviciile oferite, iar circa 70 la suta din baza materiala necesita modernizari. Dupa ce a plantat palmieri si a cheltuit milioane de dolari pentru deplasari in strainatate si campanii de promovare in presa straina, ministrul Turismului, Dan Matei Agathon, ridica acum din umeri, lovit de fatalitate: "Ne-a cerut FMI-ul". Nu stim in ce au constat negocierile, insa un lucru e cert - tarile din UE aplica turismului o cota de TVA mai mica decat cea acceptata de Guvernul de la Bucuresti. De exemplu, in Belgia, TVA-ul este de 6 la suta, in Luxemburg - 3 la suta, in Portugalia - 5 la suta, in Spania - 7 la suta, in Franta - 5,5 la suta etc. Dupa evenimentele din 11 septembrie, pe plan mondial, sectorul turistic a cunoscut un regres. In conditiile unei competitii acerbe in domeniu, tarile cu o industrie turistica dezvoltata incearca noi metode de relansare, inclusiv cele fiscale. In contratimp cu evenimentele de pe plan mondial, Guvernul de la Bucuresti impune noi biruri. Nu de mult, reprezentantii Bancii Mondiale si ai FMI-ului avertizau Executivul ca rata de colectare la buget a taxelor si impozitelor este de doar 45 la suta, si nu de 75 la suta, cum este in tarile occidentale. Or, este stiut ca, impunand taxe mai mari, rata de colectare va scadea. In plus, reprezentantii asociatiilor profesionale din turism au declarat, la o recenta conferinta de presa, ca, in aceste conditii, nu vor mai aduce turisti straini in Romania. Cu alte cuvinte, adio TVA, adio impozite!























































