Hunedoara: Ora Pâmântului, marcată în oraşul Brad
0Străzile din oraşul hunedorean Brad au rămas, sâmbătă seara, timp de o oră, fără ilumint public, după ce autorităţile locale au decis să subscrie la evenimentul 'Ora Pământului 2009' cu scopul de a simboliza implicarea lor în găsirea soluţiilor de combatere a schimbărilor climatice, relateaza Agerpres.
'Luminile de pe străzile municipiului Brad s-au stins, iar oraşul a rămas în semiîntuneric. Timp de 60 de minute, brădenii au stat alături de cei peste un miliard de oameni din întreaga lume, în încercarea de a trage un semnal de alarmă în ceea ce priveşte degradarea mediului şi limitarea efectelor negative ale schimbărilor climatice', a declarat, duminică, primarul localităţii, Florin Cazacu.
Este pentru prima oară când autorităţile locale au iniţiat o asemenea acţiune, municipiul Brad fiind, de altfel, şi singurul din judeţul Hunedoara care a anunţat participarea la 'Ora Pământului'.
În oraşul hunedorean trăiesc aproximativ 20.000 de locuitori, majoritatea fiind nevoiţi să-şi găsească un alt loc de muncă după ce mina de aur de la Gurabarza s-a închis.























































