Guvernul revine la vechea solutie - subventiile

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

"Incercam sa aplicam un tarif social pentru cei care consuma pana-n 400-500 m.c. gaze pe luna, astfel incat facturile, in final, sa fie mai mici cu 15%-20%". "Gandim o plata in transe egale a

"Incercam sa aplicam un tarif social pentru cei care consuma pana-n 400-500 m.c. gaze pe luna, astfel incat facturile, in final, sa fie mai mici cu 15%-20%". "Gandim o plata in transe egale a facturii de intretinere de-a lungul anului pe o evaluare care sa permita recuperarea cheltuielilor intr-un sistem echilibrat la nivelul de 12 luni" (in timpul iernii, cheltuielile sunt de nesuportat, iar in timpul verii ele nu mai intra in bugetul de familie); "Vom urmari ca sprijinul dat de stat - cele 2000 miliarde lei - sa ajunga mai repede la cele 2,5 milioane familii. Dorim ca aceste subventii sa intre in mod distinct in facturi si decontarea sa se faca la nivelul institutiilor statului, astfel incat sa nu mai avem probleme cu alimentarea conturilor escrow"; "Propunem utilizarea contoarelor pentru a nu se mai plati pierderile din sistem, care se ridica la 40%". Acestea sunt solutiile la care au gandit ieri toti specialistii sistemului energetic, in prezenta premierului Adrian Nastase, mai bine de patru ore, in sala de sedinte a societatii Electrica. Pentru ca nu exista posibilitatea reducerii imediate a costurilor societatilor energetice, solutia "la indemana Guvernului este acordarea de anumite tipuri de ajutoare pentru anumite categorii de cetateni, cu venituri mici", dupa cum a declarat ieri premierul Adrian Nastase. "Trebuie sa fortam mentinerea preturilor la energie si gaze la niveluri convenabile (cat mai scazute) pentru a asigura cresterea economica", a adaugat el, dand insa dreptate FMI ca "acest lucru nu se poate face in mod artificial, platindu-se subventii mari". Seful Guvernului a precizat ca in scrisoarea pe care urmeaza sa o transmita FMI "va introduce cateva aspecte suplimentare, care vor viza elemente de calendar". Intrebat ce inseamna, cu exactitate, acest lucru si daca in martie se va scumpi din nou energia electrica, Nastase a declarat: "Nu vreau sa comentez foarte mult solutiile care vor rezulta din analiza situatiei sectorului energetic. Va trebui sa vedem implicatiile deciziilor pe care le putem lua. Nu vrem sa lansam formule demagogice, populiste. Ne vom consulta cu Ministerul Finantelor si, bineinteles, cu FMI". La cererea primului-ministru, directorimea din sistemul energetic va cauta pana luni si alte solutii care sa vina in sprijinul populatiei la plata facturilor de intretinere, urmand sa se ia o decizie in sedinta de guvern de saptamana viitoare. In final, seful Executivului a concluzionat: "In sistemul energetic nu s-a mers pe eforturi care sa duca la reducerea costurilor interne ale societatilor, ci pe cresterea preturilor, ajungandu-se astfel la un nivel aberant al facturilor la incalzire". Pornind de la constatarea premierului Nastase, ministrul Dan Ioan Popescu a anuntat ca va face schimbari in conducerea societatilor energetice, dar ca le va comunica luni, 18 februarie a.c.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite